IEA: Převis nabídky na trhu s ropou potrvá až do konce roku | E15.cz

IEA: Převis nabídky na trhu s ropou potrvá až do konce roku

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Převis nabídky na trhu s ropou se udrží až do konce letošního roku, zejména kvůli vyšší těžbě a nezvykle teplému počasí v zimní sezoně. Předpověděla to dnes Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Nadměrné dodávky ropy na trh tlačí cenu této strategicky důležité suroviny výrazně dolů, minulý týden cena poprvé za 12 let spadla až pod 30 dolarů za barel.

„Domníváme se, že trh s ropou má před sebou vyhlídku třetího roku v řadě, kdy bude nabídka převyšovat poptávku o milion barelů denně,“ uvedla IEA ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu.

Agentura nadále předpokládá, že růst poptávky po ropě letos zpomalí na zhruba 1,2 milionu barelů denně z loňských 1,8 milionu barelů denně.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) opakovaně odmítla podpořit ceny ropy omezením těžby. Írán se navíc po zrušení mezinárodních sankcí chystá zvýšit vývoz ropy o půl milionu barelů denně. IEA předpokládá, že těžba ropy v Íránu do konce prvního čtvrtletí tohoto roku stoupne asi o 300 tisíc barelů denně.

IEA byla založena v 70. letech, aby bránila západní státy dovážející ropu před kartelovou silou zemí OPEC. Agentura působí jako poradce v otázkách energetiky pro členské země OECD, mezi které patří i Česká republika.

Vývoj ceny ropy Brent

Jan Kovalovský: Jak na ropu? Short nyní, long později!

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah