Investor do pohledávek APS chystá další fond. Do prvních dvou poslali investoři 1,5 miliardy korun

Martin Machoň, majitel společnosti APS Holding, která zhodnocuje v evropských zemí peníze investicemi do nesplácených firemních půjček.

Martin Machoň, majitel společnosti APS Holding, která zhodnocuje v evropských zemí peníze investicemi do nesplácených firemních půjček. Zdroj: E15 Michael Tomeš

V pořadí již třetí fond zaměřený na nákupy problémových pohledávek v evropských zemích hodlá letos otevřít investiční skupina APS Holding českého podnikatele Martina Machoně. V předchozích dvou fondech APS se od movitějších kvalifikovaných investorů sešlo přibližně 60 milionů eur, tedy 1,5 miliardy korun. V novém fondu by mohla přistát od investorů v přepočtu rovná miliarda.

První fond vznikl v roce 2021, ten druhý předloni. V obou případech je minimální částka investice jeden milion korun. Vedle externích investorů ve fondech mají své peníze i zaměstnanci APS a sám majitel. Lákadlem jsou poměrně atraktivní výnosy. Podle Machoně se podaří docílit u obou fondů, jejichž investiční horizont je pět let, výnosy někde mezi 12 až 14 procenty ročně, tedy tak jak bylo investorům prezentováno.

„Nejsme žádný startup, pohledávkám se věnujeme už 20 let, umíme to, máme za sebou výsledky. Ve spoustě zemí jsme mezi dvěma či třemi hlavními hráči,“ říká byznysmen. Na větších transakcích jeho firmy se mimochodem podílejí i londýnské fondy. 

Fondy Rhapsody I a Rhapsody II, jak znějí jejich názvy, i samotná společnost APS nakupují zpravidla od bank problémové pohledávky, zejména zajištěné podnikatelské úvěry. Kupní ceny portfolií bývají vzhledem k jejich špatné bonitě zpravidla hluboko pod nominální hodnotou. APS následně pohledávky od dlužníků vymáhá – rozdíl mezi cenou pohledávky (plus náklady na vymáhání) a vymoženou částkou tvoří zisk.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!