Investoři odepisují řecké banky, stát prodělává | E15.cz

Investoři odepisují řecké banky, stát prodělává

Fronta před bankami v Řecku
Fronta před bankami v Řecku
• 
ZDROJ: ctk

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řecké banky prožily během druhého obchodního dne po znovuotevření aténské burzy další armagedon. Obdobně jako den předtím propadly jejich akcie takřka o třicet procent, což je podle tamních pravidel maximální možný denní propad. Hodnota tří největších řeckých bank Alpha, Piraeus a National Bank klesla od pondělního startu aténské burzy v přepočtu bezmála o 5,7 miliardy eur. Hlavním investorem v bankách je řecký stát, jehož majetek tak den co den podléhá silné erozi.

Aténská vláda drží v triu největších bank zhruba dvoutřetinovou akciovou většinu, jen během uplynulých dvou dnů tak přišlo Řecko o 3,5 miliardy eur majetku, což odpovídá více než půldruhému procentu výstupu řecké ekonomiky za loňský rok.

Nepříznivý je i burzovní vývoj dalších státních podílů, o desítky milionů eur se od pondělního rána snížila i hodnota akciových balíků v telekomunikačním OTE, energetickém PPC či ropné Hellenic Petroleum. Tyto firmy přitom bývají skloňovány v privatizačních plánech vládních politiků.

„Druhý obchodní den znamenal stabilizaci poměrů na řeckém parketu,“ říká přesto šéf řecké burzy Socrates Lazaridis. Většina titulů během druhého dne po restartu burzy dokázala oproti předchozí seanci uzavřít v plusu. O takřka dvouprocentní pokles indexu se nejvíce přičinily právě akcie bankovního sektoru. Atény měly i své růstové favority, například sázková firma OPAP, ve které vlastní podstatný podíl česká investiční skupina KKCG kolem Karla Komárka. Její akcie během úterka vyletěly o více než čtyři procenta vzhůru.

Během prvního obchodního dne po pětitýdenních nucených prázdninách ztratily řecké akcie osm miliard eur z hodnoty, kterou měly před červnovým uzavřením burzy. Celkově jsou nyní akcie na aténské burze o 17 procent levnější.

Šance na zisk
Kdo z investorů vsadil na řecké akcie krátce po znovuotevření aténské burzy, připisuje si slušné zisky. Z pondělního dna, na které parket propadl hned ráno, řecké akcie posílily takřka o sedm procent. Bez bankovních akcií se zisk počítal ve dvou cifrách.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah