Írán pomůže Venezuele v boji s cenou ropy, za poklesem stojí nepřátelé | E15.cz

Írán pomůže Venezuele v boji s cenou ropy, za poklesem stojí nepřátelé

Alí Chameneí, Írán
Alí Chameneí, Írán
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Íránský nejvyšší duchovní a politický vůdce ajatolláh Sejjed Alí Chameneí podporuje koordinované kroky Teheránu a Caracasu, které by měly zastavit rychlý pokles cen ropy. Chameneí to řekl na schůzce s venezuelským prezidentem Nicolásem Madurem. Současný pokles cen ropy označil za "politický manévr zosnovaný společnými nepřáteli".

Maduro je nyní na cestě po dalších členských zemích ropného kartelu OPEC, aby tam loboval za zvýšení cen ropy. Ty se od loňského června snížily o téměř polovinu a dostaly se pod 50 dolarů za barel. Pokles cen má negativní dopad na veřejné finance Íránu i Venezuely, jejichž ekonomiky jsou na vývozu ropy značně závislé.

„Neobvyklý pokles cen ropy v tak krátké době je politický manévr a nesouvisí s trhem. Naši společní nepřátelé používají ropu jako politický manévr a v tomto prudkém poklesu cen rozhodně hrají roli,“ prohlásil Chameneí. Podle místní tiskové agentury IRNA pak schválil dohodu mezi prezidenty Íránu Hasanem Rúháním a Venezuely o společném boji proti poklesu cen.

Venezuelská ekonomika v prvních třech čtvrtletích loňského roku klesla a kvůli poklesu cen ropy se prudce snížily devizové rezervy tamní centrální banky. To vyvolalo obavy, že by Venezuela mohla mít problémy se splacením svých zahraničních závazků. Maduro však podle agentury Reuters popřel, že by se země mohla ocitnout v platební neschopnosti.

Íránskou ekonomiku již tvrdě zasáhly sankce západních zemí kvůli íránskému jadernému programu. Írán je proto velmi rozezlen, že se OPEC na svém posledním zasedání nedohodl na snížení těžby, aby zmírnil současný nadbytek na trhu s ropou a zastavil pokles cen.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.