Írán před schůzkou těžařů prudce zvyšuje vývoz ropy

Ropa, ilustrační foto

Ropa, ilustrační foto Zdroj: Pixabay.com

Írán před nedělní schůzkou předních těžařů ropy v Kataru prudce zvyšuje svůj vývoz. Tento měsíc íránské dodávky ropy vzrostly o více než 600 tisíc barelů denně nad dva miliony denních barelů. Vyplývá to z údajů o tankerech, které zpracovala agentura Bloomberg. Minulý týden íránský ministr ropného průmyslu Bížan Zangáne řekl, že Teherán plánuje do března 2017 zvýšit těžbu ropy na čtyři miliony barelů a vývoz na 2,25 milionu barelů denně.

Z íránských přístavů odpluly v první polovině dubna tankery naložené celkem 28,8 milionu tun ropy, což představuje více než dva miliony barelů denně. V březnu Írán vyvážel tempem 1,45 milionu barelů denně. Těžba a vývoz íránské ropy roste od uvolnění mezinárodních sankcí letos v lednu. Sankce zavedené kvůli íránskému jadernému programu na počátku roku 2012 snížily vývoz ropy z vrcholu 2,5 milionu barelů denně před rokem 2011 na zhruba milion barelů denně v posledních letech.

Členové ropného kartelu OPEC se 17. dubna sejdou v Dauhá se zástupci Ruska a dalších předních těžařů ropy a budou jednat o zmrazení těžby na lednové úrovni. Saúdská Arábie ale dává najevo, že svou produkci omezí jen v případě, že tak učiní i Írán. Představitelé Íránu však již několikrát uvedli, že hodlají pokračovat ve zvyšování těžby a vývozu, dokud se nedostanou na úroveň před zavedením sankcí.