Írán zvýší denní těžbu o milion barelů ropy, jakmile skončí západní sankce | E15.cz

Írán zvýší denní těžbu o milion barelů ropy, jakmile skončí západní sankce

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Javier Blas via Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Írán očekává, že okamžitě po odstranění sankcí zvýší těžbu ropy o 500 tisíc barelů denně a do několika měsíců pak o jeden milion barelů denně. Těžba by se tak měla vrátit na úroveň před zavedením sankcí.

Těžba ropy v Íránu vlivem sankcí uvalených západními zeměmi kvůli teheránskému jadernému programu klesla ze zhruba čtyř milionů barelů denně o jeden milion barelů za den. Vývoz se pak od roku 2012 snížil o polovinu na více než jeden milion barelů denně.

„Do několika měsíců se vrátíme na úroveň 3,8 až 3,9 milionu barelů,“ slíbil íránský ministr ropného průmyslu Bížan Zangáne. . Dodal, že již napsal dopis ropnému kartelu OPEC, jehož je Írán členem, že sankce budou odstraněné a že se země vrátí na předchozí úroveň těžby.

Podle průzkumu agentury Reuters o těžbě ropného kartelu OPEC těžba Íránu v červenci činila 2,85 milionu barelů denně. Průzkum zkoumá dodávky ropy na trhy, nezahrnuje dodávky ropy do zásobníků, avšak zahrnuje prodej ze zásobníků.

Přečtěte si:

Analytici dotazovaní agenturou Reuters v červenci odhadli, že Írán by mohl zvýšit těžbu až o jeden milion barelů denně do 12 měsíců od zrušení sankcí. Vše však bude záviset na tom, zda bude schopen najít kupce pro svoji ropu.

Ministr průmyslu Mohammed Nematzadéh tento týden v rozhovoru s rakouským listem Wiener Zeitung uvedl, že Írán bude potřebovat 100 miliard dolarů (2,5 bilionu korun), aby vrátil svůj ropný průmysl zpět na úroveň před pěti lety.

Írán doufá, že se mu do roku 2020 podaří přilákat zahraniční partnery do ropných a plynárenských projektů v hodnotě 185 miliard dolarů. Velký zájem o investice v zemi mají hlavně asijské země, které jsou největšími odběrateli íránské ropy.

Írán uzavřel dohodu o svém jaderném programu se šesti světovými mocnostmi v polovině července. Podle dohody by výměnou za omezení jaderného programu měly být odstraněny sankce uvalené USA, Evropskou unií a Organizací světových národů.

Saúdská Amerika aneb jak se hraje hra s ropou

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah