KaloBios: z odepsané firmy je investiční hit | E15.cz

KaloBios: z odepsané firmy je investiční hit

KaloBios: z odepsané firmy je investiční hit
protest proti Shkrelimu
• 
ZDROJ: profimedia

Zdeněk Pečený

Akcie farmaceutické firmy stouply za jediný týden o čtyři tisíce procent. V pozadí růstu je dravý investor, který nemá právě nejlepší renomé.

I na zatracovaných penny stocks, tedy veřejně obchodovaných akciích s cenou pod jeden dolar, se dá slušně vydělat. V posledních týdnech to ukázala farmaceutická společnost KaloBios. Během šesti obchodních dní cena jejích akcií posílila o čtyři tisíce procent. Během týdne tak investoři „udělali“ z 25 investovaných tisíc jeden milion. Ať již dolarů nebo korun.

Investory již odepsaná společnost KaloBios ještě v polovině listopadu ohlašovala brzký konec činnosti. Šanci ucítil Martin Shkreli, investor do biotechnologií a bývalý manažer hedgeových fondů, který se spojil s dalšími investory a s nevelkými náklady získali majoritní podíl. „Oni věří, že osud firmy dokážou otočit,“ řekl deníku E15 Tim Sykes, investor do penny stocks, který na růstu akcií KaloBios sám vydělal.

Ještě v pátek 13. listopadu se akcie KaloBios obchodovala za 90 centů, o deset dní později se v průběhu obchodování přehoupla i přes 40 dolarů. Jak to u podobných akcií bývá, následně přišel pokles až na polovinu. Dnes se akcie stále obchodují v blízkosti hodnoty 30 dolarů. Právě 13. listopadu přitom firma oznámila ukončení činnosti, za velkých objemů obchodů však akcie po víkendu začala rychle růst. Až 18. listopadu se ukázalo, že Shkreli a jeho partneři cenné papíry KaolBiosu skupují jak smyslů zbavení. Najednou firma oznámila, že nekončí, noví investoři do ní nalijí miliony dolarů a Shkreli je novým ředitelem a předsedou představenstva.

Shkreli v prohlášení uvedl: „Do KaloBios jsem vstoupil kvůli slibnému vývoji léku lenzilumab.“ Ten vykázal příznivé účinky na vzácný druh leukemie, ačkoli byl vyvíjen kvůli jiné medikaci. Sykes věří, že akcie půjde ještě nahoru, ale k úspěchu produktu, který chce Shkreli zapsat ještě letos do první fáze klinického testování, je skeptický. „Nemyslím si, že uspějí. Ale počkáme a uvidíme.“

Shkreli se do hledáčku médií dostal již v srpnu, když jeho další firma Turing Pharmaceuticals zvýšila cenu generického léku Daraprim na zřídkavou parazitickou infekci z 13,5 na 750 dolarů za pilulku. Vysloužil si za to hlasitou kritiku mimo jiné i od Hillary Clintonové a také úřadů, které začaly vyšetřovat cenotvorbu léčiv.

Jak je to s výší cen léků

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!