Kapitálový trh se zprůhlední, vláda schválila novelu zákona | E15.cz

Kapitálový trh se zprůhlední, vláda schválila novelu zákona

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Informovanost emitentů akcií o stavu akcionářské struktury společnosti se má zvýšit. Počítá s tím novela zákona o podnikání na kapitálovém trhu, kterou dnes schválila vláda. Norma má především za cíl sladit tuzemské zákony se směrnicemi a požadavky EU. Ty se týkají například zlepšení vypořádání obchodů s cennými papíry nebo průhlednosti informací o emitentech cenných papírů.

„Navrhované změny sledují zatraktivnění fondového podnikání a zjednodušení procesních otázek v oblasti kapitálového trhu, jakož i harmonizaci správních poplatků na úseku finančního trhu,“ uvedlo v materiálu ministerstvo financí.

Podle novely by měl nově akcionář společnosti oznámit emitentovi a ČNB, pokud jeho podíl ve firmě přesáhne jedno procento. To se týká společností se základním kapitálem 500 milionů a vyšším. Zároveň by měla zůstat v platnosti oznamovací povinnost u hranice tří procent u firem se základním kapitálem 100 milionů korun.

Sjednocení poplatků

Norma také sjednocuje správní poplatky související s podnikáním na kapitálovém trhu se zákonem o správních poplatcích.

„Je třeba především sjednotit výši správních poplatků týkajících se řízení o žádostech, některá řízení zpoplatnit nově a některé poplatky vzhledem k jejich irelevanci k aktuálním zněním zákonů v oblasti kapitálového trhu či penzijního spoření zrušit,“ uvedlo MF.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah