Kurz jüanu výrazně zpevnil. Zasáhla čínská centrální banka? | E15.cz

Kurz jüanu výrazně zpevnil. Zasáhla čínská centrální banka?

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kurz čínského jüanu během dnešního obchodování výrazně zpevnil a k dolaru se v rámci povoleného pásma dostal až na nový rekord 6,3294 CNY/USD. Analytici spekulují, že do vývoje kurzů zasáhla čínská centrální banka, což úřady podle očekávání nekomentovaly. Obchodníci ale zaznamenali, že velké státní banky začaly nabízet nezvykle vysoké objemy dolarů.

Pokud jsou spekulace pravdivé, znamená krok čínské centrální banky zatím nejzřetelnější intervenci za poslední tři měsíce. Smyslem by zřejmě bylo odradit spekulanty od sázek na pokles kurzu měny. Ta se po výstupu na nový rekord vydala mírně dolů a v době, kdy zavíraly trhy v jihovýchodní Asii, se pohybovala kolem 6,3484 CNY.

„Je to jasná intervence ze strany vlády a za účelem podpory kurzu jüanu. Je to v souladu s nedávnými kroky centrální banky využít střední stanovené hodnoty a zabránit poklesu kurzu,“ řekl jeden z obchodníků, jehož citovala agentura Reuters.

Jüan ve čtvrtek zavíral na 6,3735 CNY/USD, během dneška si připsal až 0,7 procenta a i po mírném sestupu z nového maxima si stále udržel solidní zisky. Výkyvy kurzu úřady administrativně omezují, v rámci jednoho dne se kurz nemůže vychýlit o více než půl procenta na každou stranu od stanovené hodnoty.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah