Leden nenabídl českým akciím žádné nákupní doporučení | E15.cz

Leden nenabídl českým akciím žádné nákupní doporučení

Leden nenabídl českým akciím žádné nákupní doporučení
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ČTK/Volfík René

Jaroslav Bukovský

Ačkoli pražská burza šlápla navzdory Západu loni na brzdy, žádné dohánění vyspělých trhů českým akciím znalci pro letošek zatím nevěští. Za celý leden analytici nedoporučili k nákupu jediný domácí titul a naopak v osmi případech z deseti svá ocenění pro český parket snížili. Tíha skepse padla především na bedra komoditním titulům, opadlo však i nadšení vůči tradičnímu lákadlu domácího trhu, finančním titulům.

Nelichotivé prvenství v počtu prodejních doporučení si v lednu připsalo uhelné NWR. Zbavit se této akcie radilo patero domácích či zahraničních brokerů, další dva pak doporučili omezit pozice.

Stalo se tak v reakci na oznámení domácího těžaře o nižších cenách uhlí pro první kvartál a plánované revizi kapitálu. U akcionářů zavládlo zděšení z emise nových akcií a tím i znehodnocení jejich stávajících podílů, věřitelé se pak zalekli situace, že by NWR nebylo schopno splácet své závazky.

Podle lednových reportů jsou akcie domácího těžaře i přes svůj třicetiprocentní měsíční propad stále předražené, a to v průměru o více než 20 procent. Největší skepse panuje mezi analytiky francouzské Exane BNP Paribas: v ročním horizontu předpokládají propad akcie o polovinu.

Vybraná investicní doporucení vydaná v lednu 2014Vybraná investicní doporucení vydaná v lednu 2014Autor: monitoring E15

Obdobnou destrukci hodnoty titulu očekávají i experti Erste. Věřitelé podle nich pod tlakem okolností vymění část pohledávek za akcie a objem racionálně vytěžitelných zásob uhlí klesne pod mez, kterou trh vnímá jako přijatelnou.

Na obrat komoditního trhu nesází Exane BNP ani v případě ČEZ. Francouzi snížili roční cíl na 540 korun. I to je však příslib asi šestiprocentního růstu.

Lednové reporty tentokrát utlumily i naděje vůči finančním titulům. Analytici Raiffeisen i UBS odvolali svá nákupní doporučení pro Erste, snížení cílových cen stihlo Komerční banku i VIG. Přesto zůstávají finance na pražské burze vlajkonoši růstu. HSBC očekává od akcií VIG více než 16procentní roční růst, obdobné naděje chová i přes snížené doporučení Raiffeisenbank vůči Erste.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!