Libra kvůli obavám z brexitu oslabuje, vůči dolaru je nejníže za 11 měsíců | E15.cz

Libra kvůli obavám z brexitu oslabuje, vůči dolaru je nejníže za 11 měsíců

Dvacetilibrové bankovky
Dvacetilibrové bankovky
• 
ZDROJ: Petr Kratochvil, Wikimedia Commons (CC0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Britská libra na devizovém trhu prudce klesá. K jenu se snížila nejníže za dva roky a k dolaru za 11 měsíců. Mohou za to obavy, že Británie opustí Evropskou unii.

Kolem 9:40 SEČ libra vůči dolaru oslabila o 0,8 procenta na 1,4185 dolaru, když předtím ztrácela až 1,4 procenta. K jenu klesla o 0,6 procenta na 160,16 jenu, nejníže od listopadu 2013, z pátečních 162,10 jenu. Euro k libře posílilo o 0,4 procenta na 0,7814 libry.

K propadu libry přispělo prohlášení vlivného londýnského starosty Borise Johnsona. Ten novinářům řekl, že podpoří odchod Británie z EU, protože unie podle něho ohrožuje britskou suverenitu a může se vymknout demokratické kontrole. Politik považovaný za možného budoucího vůdce britských konzervativců se tak postavil proti současnému lídru strany a premiérovi Davidu Cameronovi.

Kurz libry vůči dolaru

Libra kvůli tomu smazala téměř veškeré své páteční zisky vůči dolaru, euru i jenu. V pátek její růst vyvolalo oznámení, že představitelé EU se jednomyslně shodli na balíčku opatření, jejichž cílem je udržet Británii v EU.

Britský premiér Cameron poté doporučil spoluobčanům, aby se v červnovém referendu vyslovili pro další členství Británie ve zreformovaném evropském bloku.

Kromě britské libry je vývoj kurzů ostatních měn převážně stabilní. Trhy se nyní soustředí na jednání ministrů financí a guvernérů centrálních skupiny největších světových ekonomik G20, které se uskuteční koncem týdne. Spekuluje se, že by mohli jednat i o výkyvech na finančních trzích. Euro k dolaru klesá 0,4 procenta a k jenu o 0,2 procenta. Dolar vůči jenu zpevnil o 0,3 procenta.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah