Miliardáři chtějí ovládnout textilku Pegas. Nabízejí 1010 korunu za akcii | E15.cz

Miliardáři chtějí ovládnout textilku Pegas. Nabízejí 1010 korunu za akcii

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Společnost R2G Rohan Czech nabízí akcionářům znojemské textilky Pegas Nonwovens, že od nich nakoupí akcie, jednu za 1010 korun. 

Podle Hospodářských novin by chtěla firma, za níž stojí podnikatelé Oldřich Šlemr (dříve podnikatel v gumánerství) a spolumajitelé antivirové společnosti Avast Eduard Kučera a Pavel Baudiš, textilku ovládnout a získat 100 procent na trhu. Tato transakce má být uskutečněna prostřednictvím společnosti R2G Rohan Czech.

Vlastník největšího balíku akcií, což je lucemburský fond Wood Textiles Holding Limited, však podle agentury Reuters o prodeji neuvažuje. V jeho držení je čtvrtina akcií.

Pegas v tiskové zprávě oznámil, že se v krátké době sejde představenstvo a nabídku projedná. Akcionáře vyzvala, aby do té doby nepodnikali žádné kroky ve vztahu k nabídce.

Pegas vyrábí netkané textilie v závodě ve Znojmě a v Bučovicích, v Egyptě poblíž Káhiry a před několika dny podepsala smlouvu na nákup pozemku pro továrnu v Jihoafrické republice. Patří k předním evropským výrobcům a získává i další trhy na Středním Východě a v Africe. Její akcie jsou kotované na pražské burze.

Po oznámení nabídky na odkup akcií se cena jedné akcie dostala dnes ráno na 1017 korun a během dne ještě roste na aktuálních 1020 korun. Poslední dva měsíce se přitom pohybovala mezi 900 a 950 korunami. Od února do dubna byla pod 850 korunami. Současná cena je nejvyšší za dobu obchodování akcií společnosti na burze.

Nabídka platí měsíc, návrh nabídkového dokumentu musí ještě schválit Česká národní banka. "Máme v úmyslu stát se dlouhodobým akcionářem. R2G bude podporovat strategický růst společnosti v Evropě i v mimoevropských zemích a bude partnerem pro management společnosti pro uskutečnění růstové strategie. Jsme přesvědčeni, že je v dlouhodobém zájmu společnosti akumulovat hotovost tak, aby v rámci strategie růstu společnost mohla provádět akvizice v sektoru výrobců netkaných textilií," uvedla na svém webu společnost R2G.

Lucemburský fond však o prodeji neuvažuje, protože má nastavenou dlouhodobou růstovou strategii firmy, která se postupně rozšiřuje do dalších světových regionů a zvyšuje produkci i prodej. "Neměníme naši strategii," řekl ředitel fondu Petr Vosvrda. Majitelem akcií je od roku 2009.

Podle finančních analytiků zvolí akcionáři vyčkávací taktiku, cena akcií by mohla ještě nadále růst.

R2G je investiční kancelář a správce rodinného majetku, kterou v srpnu 2016 založil průmyslník Oldřich Šlemr. Jejím cílem je zachování a růst kapitálu prostřednictvím konzervativní správy a kapitálových investic orientovaných na dlouhodobý růst. K dispozici má zhruba 26 miliard korun.

Pegas měl loni výnosy 206,4 milionů eur (5,4 miliardy korun). Rostl jí provozní zisk a letos očekává i růst komerční výroby. V lednu vydala firma také dluhopisy v hodnotě 50 milionů eur (1,3 miliardy korun). Výnos bude sloužit k refinancování veřejné emise dluhopisů v listopadu 2018. K tomuto datu jsou splatné dluhopisy vydané společností v roce 2014. Zaměstnává v ČR 570 lidí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah