MMF si přeje silnější jüan, Čína se vzteká | E15.cz

MMF si přeje silnější jüan, Čína se vzteká

Čína
Čína
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Zdeněk Pečený

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mezinárodní měnový fond vyzval Čínu, aby nechala svou měnu – jüan – posilovat a posílila tak domácí poptávku a zároveň stabilitu globální ekonomiky. MMF vyjadřuje znepokojení nad tím, že případné zadrhnutí čínského hospodářství by pocítil silně celý svět.

„Posilování měny v kombinaci s reformami, které vybalancují čínskou ekonomiku, by přineslo značné výhody,“ uvedl fond ve svém prohlášení. „Větší přerušení – dosud ustáleného – ekonomického růstu Číny by mělo nedozírné materiální následky pro celý svět,“ uvedli ředitelé MMF. Tento krok ředitelů fondu, který má 187 členů, značí obrat o 180 stupňů oproti loňskému roku. Tehdy se ředitelé MMF rozcházeli s názorem jejich vlastních ekonomů, že čínský jüan je podhodnocen.

Čína se včerejším stanoviskem MMF vyjádřila ostrý nesouhlas, čínský jüan se při příležitosti šestého výročí odstranění pevné kotvy kurzu na dolar dostal na 17letá maxima. Jüan se včera obchodoval za 6,45 jüanu za dolar.

„Rychle se rozšiřuje shoda na tom, že čínská měnová politika neslouží globální ekonomice příliš dobře,“ uvedl pro agenturu Bloomberg Eswar Prasad ze společnosti Brookings Institution a bývalý šéf čínské divize v MMF. „Navíc [měnová politika] komplikuje Číně vlastní boj s inflací a zvyšuje pravděpodobnost tvrdého přistání tamního hospodářství,“ dodal Prasad.

Čínský průmysl by tento měsíc mohl poklesnout vůbec poprvé v letošním roce. Vyplývá to z předběžných údajů indexu nákupních manažerů banky HSBC. „Hlavními riziky v krátkodobém horizontu jsou inflace, hrozba realitní bubliny a toxické úvěry,“ stojí v reportu MMF z konce června.

Čína odmítla závěry MMF, že „jüan se nachází výrazně pod střednědobými fundamentálními indikátory“. „24 ředitelů MMF víceméně souhlasí s tím, že ve střednědobém horizontu bude silnější jüan hlavním komponentem vybalancování čínského hospodářství více směrem k domácí poptávce,“ uvedl fond se svém prohlášení.

Podle ekonomů Mezinárodního měnového fondu je jüan, v závislosti na metodice, podhodnocený o tři až 23 procent a díky vyšší inflaci se propadl proti měnám velkých obchodních partnerů. V období od července 2008 do června 2010 Čína držela kurz okolo 6,83 jüanu za dolar poté, co ho nechala posílit o 20 procent v přecházejících třech letech.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah