Nadějný konopný lék na epilepsii zvedl akcie GW Pharmaceutica o 155 procent | E15.cz

Nadějný konopný lék na epilepsii zvedl akcie GW Pharmaceutica o 155 procent

Nadějný konopný lék na epilepsii zvedl akcie GW Pharmaceutica o 155 procent
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: čtk/ap

Jaroslav Bukovský

Britský vývojář konopných léků GW Pharmaceuticals (GWPH) zažívá burzovní bonanzu. Akcie jednoho z dominantních hráčů v branži jen během uplynulých tří měsíců podražily o 155 procent na své letošní maximum, příčinou je dílčí úspěch v oblasti léčby epilepsie. Nadějný lék Epidiolex udělal další úspěšný krok na dlouhé cestě na americký trh.

O osudu akcie ale definitivně rozhodne až počátek příštího roku, až tehdy budou známy výsledky závěrečné fáze testů, které mohou vyústit ve schválení léku Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv. Klíčovou zprávou investorům byl březnový výsledek testu, který prokázal podstatný vliv na pokles počtu záchvatů epileptických pacientů po podání léku. Investoři zavalili trh objednávkami a akcie během jednoho dne zdvojnásobila svou hodnotu.

Vývojář se tím zároveň dostal do hledáčku velkých jmen finančního světa, premiérové investiční doporučení americké investiční společnosti Cantor Fitzgerald z počátku června slibuje v ročním horizontu další takřka stoprocentní zhodnocení a šéfa firmy Justina Govera si na své červnové sympozium věnované příležitostem ve zdravotnictví pozvala i investiční banka Goldman Sachs.

Akcie společnosti GW PharmaceuticalsAkcie společnosti GW PharmaceuticalsAutor: E15

Investice do akcií firmy nabraly na síle poté, co americké státy Colorado a Washington v roce 2013 na svém území legalizovaly medicínské konopí. Tehdy byly akcie GWPH k mání ani ne za desetinu současné ceny. Prozatím jen dílčí úspěch epidiolexu nicméně přiměl v posledních měsících rizikově orientované investory, aby vsadili na akcii i přesto, že farmaceutická firma zatím generuje jen nepatrné prodeje. V loňském roce tak například utržila 43 milionů dolarů, tedy nejméně za posledních pět let.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!