Největší evropská burza v Londýně se spojí s frankfurtským trhem | E15.cz

Největší evropská burza v Londýně se spojí s frankfurtským trhem

Největší evropská burza v Londýně se spojí s frankfurtským trhem
Deutsche Boerse
• 
ZDROJ: CC BY SA 3.0: Dontworry via Wikimedia Commons

ČTK

Německá burzovní společnost Deutsche Börse se dohodla na spojení s provozovatelem londýnské akciové burzy London Stock Exchange (LSE). Transakce v hodnotě přes 30 miliard dolarů (730 miliard korun) vytvoří největšího provozovatele trhů s cennými papíry v Evropě.

Fúze se má uskutečnit formou výměny akcií. Současní akcionáři Deutsche Börse by ve sloučené skupině měli získat podíl 54,4 procenta, akcionáři LSE zbývajících 45,6 procenta. Do čela skupiny se má postavit současný šéf Deutsche Börse Carsten Kengeter.

Součástí společnosti LSE je rovněž italská Borsa Italiana. „Kombinace Londýna, Frankfurtu a Milána vytvoří platformu pro financování a podporu růstu evropských podniků. Bude rovněž představovat atraktivní nabídku pro asijské a americké společnosti usilující o získání přístupu k investorům a kapitálu,“ uvedly Deutsche Börse a LSE.

Firmy předpokládají, že spojení aktivit přinese roční úsporu 450 milionů eur (12 miliard korun). Deutsche Börse o fúzi s LSE usilovala už dříve, poslední pokus vzdala v roce 2005 kvůli tlaku ze strany svých akcionářů, kteří se obávali vysokých nákladů transakce. Nynější dohodu o fúzi by mohly ohrozit mimo jiné konkurenční nabídky na převzetí LSE. Začátkem března signalizovala zájem o LSE společnost Intercontinental Exchange (ICE), která je majitelem newyorské akciové burzy NYSE.

Plánovaná fúze by měla u regulátora bez problémů projít

„Plánovaná fúze by měla u regulátora bez problémů projít. Obě skupiny získají výrazné úspory nákladů díky propojení systémů a požadavků. Tím by se měl celkově zvýšit ‎počet členů na burzách, objemy obchodů, likvidita a investiční možnosti pro investory. Spojením vznikne subjekt s celkovým podílem téměř 65 procent tržní kapitalizace trhů v EU. Subjekt tak bude největší v Evropě a na světě druhý největší po newyorské NYSE,“ řekl analytik společnosti Colosseum František Bostl.

Integrace kapitálového trhu je podle něj jednou z priorit Evropské komise v rámci aktivního plánu Unie kapitálových trhů. EU chce posílením ‎trhu pomoci ekonomice, zaměstnanosti a financování malých a středních podniků. „Fúze burz není v Evropě nic neobvyklého. Součástí burzovní skupiny je i pražská burza, kterou vlastní středoevropská skupina CEESEG,“ poznamenal Bostl.

Vizitky společností Deutsche Börse a LSE
Vizitky burzovní společnosti Deutsche Börse a provozovatele londýnské akciové burzy London Stock Exchange (LSE), kteří se dnes dohodli na spojení:
Deutsche Börse

Kořeny Deutsche Börse se sídlem ve Frankfurtu nad Mohanem sahají až do roku 1585, kdy se kvůli roztříštěnosti měnových systémů v Evropě i v samotném Německu, a tím pádem rostoucímu riziku při platebních operacích, sešli němečtí obchodníci s návrhem vytvořit jednotný směnný kurz. Jako akciová společnost Deutsche Börse působí od roku 1993. Do té doby se jmenovala Frankfurtská burza.

Kromě akciového trhu provozuje burzu derivátů Eurex, clearingové centrum Clearstream, které se zabývá zúčtováním a vypořádáváním obchodů s akciemi a dluhopisy, a divize Xetra provozující elektronický obchodní systém.

Společnost má více než 4540 zaměstnanců, její celkové tržby v roce 2015 činily 2,37 miliardy eur (64,08 miliardy korun) a čistý zisk 665 milionů eur (17,98 miliardy korun).

London Stock Exchange (LSE)

London Stock Exchange je akciová burza se sídlem v Londýně. Založena byla v roce 1801 a nyní je jednou z největších burz na světě. Kromě britských akciových společností se na burze obchodují akcie mnoha dalších zahraničních firem.

LSE vlastní také firmu Borsa Italiana, která je provozovatelem italské burzy a která je součástí LSE.

V prosinci 2014 se burza stala podle tržní kapitalizace 4,09 bilionu liber třetí největší na světě a největší v Evropě.

Hrubý zisk LSE se loni zvýšil o 31 procent na 643 milionů liber (22,1 miliardy korun). Celkové příjmy vzrostly o 78 procent na 2,28 miliardy liber (78,4 miliardy korun).

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud