OPEC neomezí těžbu, ropa dál zlevňuje | E15.cz

OPEC neomezí těžbu, ropa dál zlevňuje

OPEC neomezí těžbu, ropa dál zlevňuje
ilustrační foto
• 
ZDROJ: čtk

ČTK
bru

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) svou těžbu ani přes letošní prudký pokles cen omezovat nebude. Po dnešním zasedání ropného kartelu ve Vídni to oznámil saúdskoarabský ministr ropného průmyslu Alí Nuajmí a potvrdili další delegáti. Ceny ropy ztratily od června třetinu hodnoty a zásah členů OPEC by mohl jejich propad podle analytiků zastavit.

Ceny ropy prudce klesaly už před oznámením výsledku a po zprávě se jejich propad prohloubil. Cena ropy Brent po sdělení výsledku jednání ztrácela tři dolary a sestoupila na nové čtyřleté minimum pod 75 dolarů za barel. Cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) se posléze poprvé od roku 2010 propadla pod hranici 70 dolarů za barel.

OPEC zachová svůj limit těžby ropy na současné úrovni 30 milionů barelů denně, který ale skutečná produkce jeho členů výrazně překračuje. Proti omezení produkce se stavěla zejména Saúdská Arábie, která je nejvlivnějším členem kartelu a největším vývozcem ropy na světě.

Že se členské státy ropného kartelu nedohodnou, začínalo být jasné už před začátkem jednání. Na začátku týdne o snížení těžby jednala Saúdská Arábie s Ruskem, dva významní těžaři ale shodu nenalezli.

Ceny ropy WTI

Saúdská Arábie je nejvlivnějším členem kartelu OPEC a největším vývozcem ropy na světě. Rusko, které do kartelu nepatří, je největším světovým producentem ropy. Podle venezuelského ministra zahraničí Rafaela Ramíreze, který byl na schůzce také přítomen, se země shodly na tom, že ceny ropy pod 80 dolary za barel nejsou příznivé. Schůzka však nepřinesla žádnou konkrétní dohodu, která by ceny podpořila.

Nízké ceny zničí konkurenci, věří Saúdové

Za letošním poklesem cen ropy stojí zejména vysoká nabídka na trhu v důsledku rozmachu těžby z břidlicových ložisek v USA. Podle analytiků je cílem Saúdské Arábie a dalších zemí Perského zálivu zastavit prudký růst těžby ropy v USA tím, že ceny spadnou pod úroveň, kde se už těžba z břidlic nevyplatí. To by ukončilo současný přebytek nabídky na trhu a začalo táhnout ceny opět vzhůru.

Experti podle agentury AP odhadují, že těžba z břidlic přestává být ekonomická kolem 60 dolarů za barel. Zatímco ale bohaté arabské země mohou cenovou válku díky vysokým devizovým rezervám snadno vydržet, podstatně hůře na tom budou chudší členové OPEC jako je Alžírsko nebo Venezuela. Značný vliv může mít i další propad cen podle analytiků zejména na Rusko, které členem kartelu OPEC není.

Vývoj cen ropy Brent

„Interpretujeme to tak, že Saúdská Arábie prodala myšlenku, že ceny ropy musejí na chvíli jít ještě níže s minimem na 60 dolarech za barel, aby v budoucích letech bylo více stability při ceně 80 dolarů a více,“ řekl agentuře Reuters Olivier Jakob ze švýcarské konzultační společnosti Petromatrix. „Mělo by být v zájmu členů OPEC žít po určitou dobu s nižšími cenami, aby zpomalili nové projekty v USA,“ dodal.

Cena severomořské ropy Brent se od června se tak snížila o zhruba třetinu. Za poklesem cen ropy stojí kromě dostatečného zásobování trhu touto surovinou i obavy ohledně vývoje poptávky v Evropě a v Asii. Ruský list Kommersant v pondělí uvedl, že Moskva by mohla signalizovat redukci těžby o zhruba 15 milionů tun ročně (300 tisíc barelů denně). V říjnu dosahovala těžba v Rusku 10,6 milionu barelů denně.

Rozhodnutí OPEC dopadlo i na rubl
Ruský rubl vůči dolaru i euru sestoupil na nová rekordní minima. Rubl ke konci dne ztrácel proti dolaru 2,6 procenta a končil na 48,60 RUB/USD, těsně pod dosavadním minimem z počátku listopadu. Proti euru ruská měna oslabila o 2,5 procenta na 60,70 RUB/EUR. Rubl od počátku roku ztrácí kolem 30 procent.

Autor: ČTK, bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!