Páteční výplach akcií bude pokračovat. Trump se chytá do vlastní pasti, říká ekonom | E15.cz

Páteční výplach akcií bude pokračovat. Trump se chytá do vlastní pasti, říká ekonom

Wall Street
Wall Street
• 
ZDROJ: profimedia

sou

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Americké akcie se v pátek citelně propadly. Reagovaly tak na zostření americko-čínské obchodní války, které vymazalo dřívější zisky umožněné relativně holubičím projevem šéfa americké centrální banky (Fed) Jeroma Powella. 

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, kvůli tomu odepsal 2,37 procenta, širší index S&P 500 klesl o 2,59 procenta a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil dokonce o plná tři procenta. A to vše v atmosféře, kdy Powell signalizoval možné snížení úrokových sazeb. Šéf Fedu v pátek v americkém horském letovisku Jackson Hole uvedl, že centrální banka uskuteční patřičné kroky k udržení hospodářského růstu ve Spojených státech. 

Hlavní ekonom společnosti Czech Fund Lukáš Kovanda se proto domnívá, že za za jiných okolností by akcie padaly mnohem strměji. Navíc předpokládá, že trhy nové zprávy nestačily zcela vstřebat. “Akcie se propadaly až v samotném závěru pátečního obchodování. Je tak pravděpodobné, že na svůj propad navážou hned v pondělí. To už budou klesat nejen trhy americké, ale předtím také asijské a evropské,” odhaduje Kovanda. Odvetná reakce Donalda Trumpa na čínská cla navíc přišla až po uzavření burz, takže ji trhy zatím nezapočítaly.

Podle Kovandy se stále nervóznější Trump v období nadcházejících amerických voleb stane pravděpodobně největší hrozbou celé světové ekonomiky, a to kvůli obrovské nejistotě, kterou jeho nepředvídatelné jednání způsobuje. “Firmy zkrátka nemohou dost dobře plánovat, investovat a zaměstnávat, když jejich výhled může zcela 'překopat' jediný tweet amerického prezidenta. Trump se zcela zjevně chytá do pasti, kterou si sám sobě nastražil,” doplnil ekonom.

Obchodní konflikt mezi Spojenými státy a Čínou v pátek opět nabral na intenzitě, když Peking oznámil záměr uvalit nová cla na americké zboží. Trump na to nejprve zareagoval výzvou, aby americké firmy hledaly alternativy k podnikání v Číně (včetně přesunu výroby z Číny do USA) a následně oznámil i nové navýšení cel.


Autor: sou

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.