Poptávka po zlatě je nejvyšší za dva roky, pomohla jí nízká cena | E15.cz

Poptávka po zlatě je nejvyšší za dva roky, pomohla jí nízká cena

Ilustrační foto (zlaté rezervy ČNB)
Ilustrační foto (zlaté rezervy ČNB)
• 
ZDROJ: Euro Jan Rasch

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Celosvětová poptávka po zlatě stoupla ve třetím čtvrtletí na nejvyšší úroveň za více než dva roky. Pomohl jí červencový propad ceny zlata, který zvýšil zájem o nákup zlatých šperků, mincí a prutů, oznámila Světová rada pro zlato (WGC).

Celková poptávka po zlatě v uplynulém kvartálu dosáhla 1121 tuny, což je nejvyšší úroveň od druhého čtvrtletí 2013. V meziročním srovnání byla vyšší o osm procent.

Zájem o zlaté pruty a mince ve Spojených státech vzrostl ve srovnání s loňským třetím čtvrtletím téměř trojnásobně na pětileté maximum 32,7 tuny. O 70 procent se zvýšila poptávka v Číně a o 35 procent poptávka v Evropě. Předcházelo tomu červencové šestiprocentní snížení cen zlata na promptním trhu. Byl to největší měsíční propad za dva roky.

Gold

Ceny zlata na promptním trhu pokračovaly v propadu a klesly až o jedno procento na téměř šestileté minimum 1074,26 dolarů za troyskou unci. Později ale výrazně oživily a dostaly se až na téměř 1090 USD za unci.

Cena žlutého kovu, jak se zlatu někdy říká, je pod tlakem kvůli očekávanému prosincovému zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech. Takový krok by zřejmě podpořil americký dolar. Zlatu by ale asi uškodil, neboť kov nenese žádný výnos, napsala agentura Reuters a list Financial Times. Od začátku listopadu se cena zlata snížila o téměř šest procent.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah