Pražská burza minulý týden klesala, dařilo se akciím Fortuny | E15.cz

Pražská burza minulý týden klesala, dařilo se akciím Fortuny

Pražská burza
Pražská burza
• 
ZDROJ: Martin Pinkas/Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu klesaly, index PX proti minulému pátku přišel o 1,3 procenta a klesl na 999,7 bodu. Nejvíc posílily opět akcie sázkové společnosti Fortuna, nejvýrazněji zlevnily cenné papíry pojišťovací skupiny VIG. Vyplývá to z výsledků burzy. V předchozím týdnu index stoupl o více než dvě procenta.

„Finanční trhy i na začátku září svírala obava ze zpomalení globální ekonomiky. Na konci týdne pro finanční trhy v Evropě a Americe mohla mít příznivý dopad skutečnost, že ve čtvrtek a v pátek zůstaly čínské trhy uzavřeny kvůli oslavě konce druhé světové války, přitom předchozí dva týdny globální výprodeje táhl propad čínských akcií. Akciové indexy v západní Evropě a USA končily týden se ztrátou kolem dvou až tří procent,“ uvedl analytik J&T Banky Pavel Ryska.

Hvězdou právě skončeného týdne se staly akcie Fortuny. Týdenní seanci zakončily silnější o 13,8 procenta na 70 korunách, a částečně tak umazaly propad minulých týdnů. K růstu mohla pomoci zpráva o zmírnění daně ze sázek pro příští rok. Na opačném konci se umístila VIG s poklesem o 5,4 procenta na 750 korun a společnost O2, která ztratila 4,8 procenta a je na hodnotě 216,2 koruny.

Vývoj pražské burzy

Index PX Autor: E15

Finanční trhy budou do příštího týdne vstupovat ve světle hned několika rizik. Slabší data o zaměstnanosti ve Spojených státech v pátek sice na jednu stranu mohla přesvědčit část investorů, že americká centrální banka Fed v polovině září nepřistoupí ke zvýšení sazeb, na druhou stranu ale přetrvávají spekulace o zpomalování americké ekonomiky.

Pokles mohou obnovit akciové trhy v Číně, které byly kvůli výročí konce války ve čtvrtek a v pátek uzavřeny. „Riziko pokračující korekce na trzích je relativně vysoké, a na příští týden máme spíše negativní výhled,“ dodal Ryska.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah