Příchod Monety dostane zbytek pražské burzy pod tlak | e15.cz

Příchod Monety dostane zbytek pražské burzy pod tlak

Moneta Money Bank
Moneta Money Bank
• 
ZDROJ: David Vagaday/E15
Jaroslav Bukovský

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Příchod Monety Money Bank na pražskou burzu se může nepříznivě odrazit v cenách ostatních domácích emisí. Akcie banky je totiž svou vahou zčásti vytlačí z domácího indexu PX. Burziáni investující podle jeho struktury tak budou nuceni část těchto pozic prodat a vsadit na akcie bankovního novice.

Součástí domácího indexu by se měla Moneta stát už v polovině června. Se silou deseti procent v něm bude mít čtvrté největší slovo.

„Zařazení Monety do indexu PX by mělo mít určitý negativní dopad hlavně na středně velké a menší tituly,“ uvádí analytik České spořitelny Petr Bártek. „Největší dopad by měl být na akcie O2 a pojišťovny VIG, jejichž váha se v indexu sníží o více než jedno procento,“ dodává portfolio manažer Consequ Martin Pavlík. Část investorů už se však podle něho mohla očekávanému vstupu Monety do indexu přizpůsobit.

Další hrozbou, tentokrát pro větší emise, může být vstup Monety do regionálních indexů fungujících jako výkladní skříň pro přespolní investory z řad velkých hráčů. „Především případné zařazení banky do indexů rodiny MSCI na úkor O2 by mělo na tento titul velký dopad,“ dodává Bártek. Podle vyjádření šéfa pražské burzy Petra Koblice při uvedení banky na trh by se Moneta mohla stát součástí MSCI letos v srpnu.

Bezmála pět procent získaly akcie Monety od vstupu na burzu minulý pátek.

Vedle změn indexových struktur může sehrát svou negativní roli i migrace investorů od ostatních finančních titulů. „Již nyní je podle mého názoru lehce negativně ovlivňována Komerční banka, dovedu si ještě představit určitý tlak na VIG,“ soudí analytik Cyrrusu Marek Hatlapatka. „Akcie Komerční banky mohou být oproti Monetě znevýhodněny kvůli nižšímu dividendovému potenciálu,“ dodává Pavlík.

Od upisovací ceny 68 korun posílily od minulého pátku akcie Monety bezmála o pět procent. Změny ve struktuře především regionálních indexů přitom mohou být pro její akcie růstovým impulzem. „Díky tomu by se Moneta dostala do důležitých ETF fondů i aktivně řízených portfolií,“ říká hlavní ekonom Patrie David Marek.

Vývoj akcií Moneta za pět dní

Vývoj akcií MonetaAutor: Repro Patria.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery