Rezignace Martina Winterkorna Volkswagenu pomohla, akcie zase rostou | e15.cz

Rezignace Martina Winterkorna Volkswagenu pomohla, akcie zase rostou

Volkswagen
Volkswagen
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Akcie německé automobilky Volkswagen na počátku dnešního obchodování navázaly na středeční růst, který byl reakcí na rezignaci generálního ředitele firmy Martina Winterkorna. Dopoledne si akcie připsaly až 5,7 procenta a pomohly vzhůru i dalším výrobcům aut.

Volkswagen si vede lépe než celý evropský akciový trh. Západoevropské akcie i akcie firem v eurozóně naopak oslabují. Ve středu akcie Volkswagenu stouply o 5,2 procenta. Navzdory středečnímu a dnešnímu růstu však akcie od počátku tohoto týdne kvůli odhalení skandálu s falšováním testů emisí ve Spojených státech stále ztrácejí téměř 30 procent.

Generální ředitel Volkswagenu Martin Winterkorn ve středu oznámil, že odstupuje z funkce. Převzal tím odpovědnost za skandál kolem manipulací s emisemi u naftových vozů, i když tvrdí, že o ničem nevěděl.

Podle některých obchodníků je skutečnost, že ředitel firmy odchází, signálem toho, že firma podniká kroky, které jí mají pomoci vyrovnat se s tímto problémem. „Vyhodili generálního ředitele, firma a její akcie by měly být schopné stabilizace,“ řekl agentuře Reuters manažer fondu Clairinvest Ion-Marc Valahu.

Skandál kolem automobilky Volkswagen vypukl v pátek, kdy firmu z manipulace emisních měření u naftových vozů obvinila americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA). Volkswagenu v USA hrozí pokuta až 18 miliard dolarů (437 miliard korun) a začalo tam proti němu trestní vyšetřování; skandál navíc tento týden začaly vyšetřovat i některé evropské země.

Automobilka musela tento týden po zjištění amerických úřadů přiznat, že do 11 milionů svých aut instalovala software, který rozpoznává, kdy je vůz testován na emise, a až v té chvíli spustí systém, který emise při testování snižuje.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery