Rubl posiluje, ruská centrální banka mu dál pomáhá | e15.cz

Rubl posiluje, ruská centrální banka mu dál pomáhá

S vývojem kurzu rublu k dolaru vypomáhá i ruská centrální banka
S vývojem kurzu rublu k dolaru vypomáhá i ruská centrální banka
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruský rubl zahájil páteční obchodování mírným poklesem, později ale výrazně posílil vůči dolaru i euru. Podle obchodníků ruská centrální banka opět podporuje domácí měnu prostřednictvím intervencí na devizovém trhu. Americký se dolar prodával za 53 rublů, proti předchozímu dnu tak ruská měna vykazovala nárůst o více než dvě procenta.

„Nepochybně za tím stojí centrální banka. Během několika minut byla prodána více než miliarda dolarů (přes 22 miliard korun). Nikdo jiný se nyní nenachází v pozici k uskutečňování takovýchto obchodních objemů,“ řekl nejmenovaný obchodník z jedné velké ruské banky.

„Centrální banka plní instrukce vůdce země, který zjevně nechce, aby dolar zpevnil nad 54 rublů,“ upozornil jiný obchodník z významné západní banky. Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtečním projevu o stavu Ruské federace uvedl, že vládu a centrální banku požádal, aby přijaly přísná opatření proti „spekulantům“ na devizovém trhu.

O ruské ekonomické situaci čtěte:

Centrální banka tento týden prodala zhruba 700 milionů dolarů, aby podpořila kurz rublu. Na devizovém trhu tak intervenovala poprvé od 10. listopadu, kdy umožnila volný pohyb kurzu domácí měny.

Vývoj rublu k dolaru

Rubl již v letošním roce navzdory intervencím oslabil k dolaru o zhruba 40 procent. Ruská měna se dostala pod značný tlak v důsledku ukrajinské krize a klesajících cen ropy.

Stabilita měny patřila k hlavním úspěchům Putinovy vlády. Letošní propad rublu ale oživuje vzpomínky na měnovou krizi roku 1998. Rok před Putinovým nástupem k moci tehdy pád rublu vedl k uzavírání bank a ztrátě úspor obyvatelstva.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery