Rubl silně roste, pomáhá mu klid na západních trzích | E15.cz

Rubl silně roste, pomáhá mu klid na západních trzích

Rubl i ruské akcie zahájily obchodování růstem
Rubl i ruské akcie zahájily obchodování růstem
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Share on Facebook Messenger
Ruský rubl dopoledne silně roste k dolaru i k euru, a podařilo se mu tak zmírnit pondělní vysoké ztráty. Podle obchodníků ruskou měnu podporuje nízký prodej zahraničních měn a celkově slabý objem obchodů na trhu.

Kolem 08:50 SEČ rubl vůči dolaru zpevnil o 3,3 procenta na 56,39 rublu za dolar. K euru rublu stoupl o 2,5 procenta na 69,29 rublu.

Ruská centrální banka dnes rovněž oznámila, že ministerstvo financí prodalo 26. prosince při intervencích na devizovém trhu 80 milionů USD (1,8 miliardy korun). Intervence mají přispět k ochraně rublu. Centrální banka zveřejňuje údaje o intervencích na trhu se zpožděním a dodala, že sama na trhu 26. prosince neintervenovala.

Rubl se letos dostal pod značný tlak v důsledku klesajících cen ropy a protiruských sankcí, kvůli nimž je pro velké ruské firmy prakticky nemožné půjčit si na Západě. Od počátku roku ruská měna ztrácí asi 40 procent své hodnoty a předminulý týden zažila těžký propad, v němž spadla v jednu chvíli až na 80 rublů za dolar. Stabilita měny patřila k hlavním úspěchům vlády prezidenta Vladimira Putina, letošní vývoj však oživil vzpomínky na měnovou krizi roku 1998.

Kurz rublu k dolaru Autor: Tradingview.com

Minulý týden ruský ministr financí Anton Siluanov prohlásil, že období nestability na ruských finančních trzích skončilo a pokud nynější stav přetrvá, mohla by centrální banka snížit hlavní úrokovou sazbu. Ruské úřady v posledních dnech podnikly řadu kroků na obranu domácí měny, včetně prudkého zvýšení úrokových sazeb, omezení vývozu obilí a tlaku na vývozce, aby nedrželi zvýšené objemy deviz.

Centrální banka už nějakou dobu podporuje domácí měnu intervencemi na devizovém trhu. Předminulý týden klesly rezervy Ruska v zahraničních měnách a ve zlatě pod hranici 400 miliard dolarů (zhruba devět bilionů Kč), což se stalo poprvé od srpna 2009. Na začátku roku přesahovaly rezervy Ruska 510 miliard dolarů.

Putin připravuje národ na stagnaci, plán na cestu z krize ale nemá

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.