Saúdská Arábie se svého postavení nevzdá, těží rekordní množství ropy | E15.cz

Saúdská Arábie se svého postavení nevzdá, těží rekordní množství ropy

ropný vrt
ropný vrt
• 
ZDROJ: Eric Kounce TexasRaiser, wikimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Saúdská Arábie v červnu zvýšila těžbu ropy o 231 tisíc barelů denně na rekordních 10,56 milionu barelů denně. Saúdská Arábie tak podle analytiků potvrzuje, že je odhodlána bránit svůj podíl na světovém trhu s ropou.

Saúdská Arábie je největším vývozcem ropy na světě. V celkovém objemu těžby zůstává na druhém místě těsně za Ruskem, kde se produkce ropy v červnu již čtvrtý měsíc za sebou držela na rekordních 10,71 milionu barelů denně.

Někteří chudší členové OPEC by byli rádi, kdyby kartel omezením těžby podpořil ceny ropy, které jsou nyní zhruba o polovinu nižší než loni v červnu.

Saúdská Arábie však nechce uvolnit místo na trhu těžařům s vyššími náklady, například producentům ropy z břidlicových ložisek ve Spojených státech. Začátkem června tak OPEC opět ponechal svůj celkový těžební limit beze změny na 30 milionech barelů denně.

Nárůst těžby v Saúdské Arábii podle agentury Reuters odráží i silný růst světové poptávky po ropě a zvýšení dodávek domácím rafineriím i elektrárnám, které v létě čelí zvýšené spotřebě elektřiny kvůli používání klimatizace.

Saúdskoarabský ministr ropného průmyslu a přírodních zdrojů Alí Ibráhím Nuajmí předpokládá, že těžba ropy v Saúdské Arábii se bude dál držet nad hranicí deseti milionů barelů denně.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah