Šéfka Fedu varovala před riziky spojenými s vysokými cenami akcií | E15.cz

Šéfka Fedu varovala před riziky spojenými s vysokými cenami akcií

Janet Yellenová skládá přísahu
Janet Yellenová skládá přísahu
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Šéfka americké centrální banky (Fed) Janet Yellenová dnes varovala před potenciálními hrozbami spojenými s vysokými cenami akcií. Dodala však, že zatím na trhu neregistruje vznik žádných bublin a že rizika pro stabilitu finančního systému Spojených států zůstávají pod kontrolou.

„Zdůraznila bych, že ceny na akciovém trhu jsou v současnosti celkově dost vysoké,“ uvedla Yellenová při debatě s šéfkou Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeovou na konferenci ve Washingtonu. „Existují zde potenciální hrozby,“ dodala. Fed podle Yellenové tuto problematiku pozorně sleduje.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti nejvýznamnějších podniků obchodovaných ve Spojených státech, se začátkem března vyšplhal na rekordní maximum 18.288,63 bodu. Na rekordní maxima se letos dostaly rovněž některé evropské akciové indexy, například britský FTSE 100 a německý DAX.

Yellenová dnes rovněž uvedla, že Fed spolu s dalšími bankovními regulátory učinil výrazné pokroky při nápravě chyb ve finančním systému, které spustily největší bankovní krizi za sedm desetiletí.

Regulátoři se podle šéfky Fedu před krizí příliš soustředili na jednotlivé firmy, a nikoli na bezpečnost celého finančního systému. Nyní se prý snaží zajistit, aby ani kolaps velmi významné bankovní společnosti neohrozil systémovou stabilitu.

Profil: Yellenová v čele Fedu měnovou politiku rázně nezmění

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah