Tesla potřebuje sehnat přes dvě miliardy dolarů | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Tesla dojíždí na krajnici. Potřebuje sehnat přes dvě miliardy dolarů

Vladan Gallistl

Hodnota výrobce elektromobilů Tesla se minulý týden propadla více než o šest miliard dolarů. Firmu stáhla dolů smrtelná nehoda v Kalifornii, snížení ratingu a obavy, že společnost není schopna zvýšit výrobu.

Investoři, kteří spekulovali na propad akcií Tesly, zažili ziskový měsíc. Akcie společnosti, v jejímž čele stojí vizionář Elon Musk, se totiž v březnu propadaly během všech obchodních dnů kromě šesti. Zvlášť dramatický byl uplynulý týden, kdy se hodnota výrobce elektromobilů snížila více než o šest miliard dolarů. Akcie společnosti ztratily dvanáct procent své hodnoty.

Za poklesem stojí hned několik nepříznivých zpráv. V Kalifornii se stala smrtelná nehoda řidiče v autě Model X. Společnost neuvedla, zda v tom nějakou roli sehrál systém automatického řízení Autopilot. Kromě prošetřování nehody investory vystrašilo snížení bonity společnosti ze strany ratingové agentury Moody´s.

Ta srazila hodnocení Tesly ještě hlouběji mezi dluhopisy, které nedoporučuje k investicím. Zároveň varovala, že rating může dále klesnout. Lídr ve výrobě elektromobilů rovněž nestačí zvyšovat produkci svého masového vozidla Model 3. Firma má sice již tisíce zákazníků, kteří jsou připraveni koupit elektromobil za cenu od 35 tisíc dolarů, ale auta nestíhá vyrábět.

Podle odhadů Bloombergu je nyní týdenní produkce 1026 aut, což je sice výrazně více, než v posledních třech měsících loňského roku, ale stále to představuje necelou polovinu plánové výroby 2500 aut týdně. „Je to nejpesimističtější nálada, co jsem viděl,“ uvedl pro agenturu Bloomberg analytik společnosti Robert W. Baird & Co. Ben Kallo a dodal: Je to skutečně kvůli výrobě Modelu 3 a spekulací na pokles přibývá.“

Kromě akcionářů začínají být nervózní rovněž věřitelé. Nepadají totiž jen akcie firmy, ale rovněž její dluhopisy. Ještě loni v srpnu přitom investoři stáli na dluhopisy frontu, aby je mohli upsat, a ignorovali skutečnost, že Tesla jen „pálí“ peníze 

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu E15
fotoRoční předplatné1899 Kč
Ušetříte 489 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoČtvrtletní předplatné499 Kč
Ušetříte 98 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoMěsíční předplatné99 Kč
Cena 99 Kč platí pro první měsíc pro nové předplatitele. Další následující měsíc stojí 199 Kč.
Objednat
fotoDarujte roční předplatnéNáhled předplatného1899 Kč Objednat
Firemní předplatné
Roční licence pro firmy a instituce
Printová verze E15
Předplatné printového deníku E15
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!