Tesla potřebuje sehnat přes dvě miliardy dolarů | E15.cz

Tesla dojíždí na krajnici. Potřebuje sehnat přes dvě miliardy dolarů

Vladan Gallistl

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Hodnota výrobce elektromobilů Tesla se minulý týden propadla více než o šest miliard dolarů. Firmu stáhla dolů smrtelná nehoda v Kalifornii, snížení ratingu a obavy, že společnost není schopna zvýšit výrobu.

Investoři, kteří spekulovali na propad akcií Tesly, zažili ziskový měsíc. Akcie společnosti, v jejímž čele stojí vizionář Elon Musk, se totiž v březnu propadaly během všech obchodních dnů kromě šesti. Zvlášť dramatický byl uplynulý týden, kdy se hodnota výrobce elektromobilů snížila více než o šest miliard dolarů. Akcie společnosti ztratily dvanáct procent své hodnoty.

Za poklesem stojí hned několik nepříznivých zpráv. V Kalifornii se stala smrtelná nehoda řidiče v autě Model X. Společnost neuvedla, zda v tom nějakou roli sehrál systém automatického řízení Autopilot. Kromě prošetřování nehody investory vystrašilo snížení bonity společnosti ze strany ratingové agentury Moody´s.

Ta srazila hodnocení Tesly ještě hlouběji mezi dluhopisy, které nedoporučuje k investicím. Zároveň varovala, že rating může dále klesnout. Lídr ve výrobě elektromobilů rovněž nestačí zvyšovat produkci svého masového vozidla Model 3. Firma má sice již tisíce zákazníků, kteří jsou připraveni koupit elektromobil za cenu od 35 tisíc dolarů, ale auta nestíhá vyrábět.

Podle odhadů Bloombergu je nyní týdenní produkce 1026 aut, což je sice výrazně více, než v posledních třech měsících loňského roku, ale stále to představuje necelou polovinu plánové výroby 2500 aut týdně. „Je to nejpesimističtější nálada, co jsem viděl,“ uvedl pro agenturu Bloomberg analytik společnosti Robert W. Baird & Co. Ben Kallo a dodal: Je to skutečně kvůli výrobě Modelu 3 a spekulací na pokles přibývá.“

Kromě akcionářů začínají být nervózní rovněž věřitelé. Nepadají totiž jen akcie firmy, ale rovněž její dluhopisy. Ještě loni v srpnu přitom investoři stáli na dluhopisy frontu, aby je mohli upsat, a ignorovali skutečnost, že Tesla jen „pálí“ peníze 

Přístup k veškerému digitálnímu obsahu

Předplatit E15 Premium

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah