Vyhlídky na zrušení íránských sankcí poslaly ropu na dvanáctileté minimum | E15.cz

Vyhlídky na zrušení íránských sankcí poslaly ropu na dvanáctileté minimum

Írán, ropa
Írán, ropa
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ceny ropy na světových trzích dnes obnovily propad, sestoupily na nová minima za 12 let a ztrácejí už třetím týdnem po sobě. Oba hlavní typy suroviny, tedy Brent a WTI, jsou již pod 30 dolary za barel, Brent se přechodně dostal až pod 29 dolarů. Trh nyní srážejí vyhlídky na brzké zrušení sankcí proti Íránu, což povede k nárůstu íránského vývozu ropy a dalšímu zahlcení světového trhu.

Severomořská ropa Brent kolem 18:30 SEČ ztrácela přibližně 6,5 procenta a prodávala se za zhruba 28,90 USD za barel. Ocitla se tak na novém minimu od února 2004. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu ztrácela přes šest procent na 29,20 USD.

Trh očekává, že inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) potvrdí, že Teherán omezil svůj jaderný program v souladu s dohodou se světovými mocnostmi. To umožní zrušit obchodní sankce vůči Íránu, který tak bude moci podstatně zvýšit export suroviny.

Vývoj ceny ropy Brent Zdroj: euroinvestor.com

Teherán sdělil, že jeho vývoz během šesti měsíců od zrušení sankcí vzroste o milion barelů denně. Už nyní je vývoz z Íránu na devítiměsíčním maximu 1,10 milionu barelů denně, uvedla agentura Reuters.

Od začátku roku se ceny ropy snížily už asi o 20 procent. Trh sráží přetrvávající nadprodukce a rostoucí obavy z dalšího zpomalení tempa růstu čínské ekonomiky, což by poptávku ještě více omezilo. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) už přes rok odmítá podpořit ceny omezením těžby a někteří její členové dodávky suroviny na trh dál zvyšují. Za poslední rok a půl se ceny ropy snížily už o více než 70 procent.

Vývoj ceny lehké ropy WTI Zdroj: euroinvestor.com

Francouzská banka BNP Paribas se dnes připojila k finančním institucím, které v poslední době snížily odhad vývoje cen ropy na letošní rok. Analytici BNP Paribas nyní očekávají průměrnou cenu Brentu v letošním roce kolem 37 dolarů za barel, namísto původně odhadovaných 54 dolarů. K nejpesimističtějším bankám patří Standard Chartered, která předpověděla, že ceny by mohly spadnout až k deseti dolarům za barel.

Analytici, které oslovila ČTK, se shodují, že neustále klesající cena ropy na světových trzích dál zlevní pohonné hmoty v Česku, propad cen však nebude tak markantní jako v předcházejícím období.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah