Winston Churchill bude novou tváří pětilibrové bankovky | E15.cz

Winston Churchill bude novou tváří pětilibrové bankovky

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Zdroj CC BY 2.0 artist in doing nothing's photostream, Flickr.

fuj, reuters

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministerský předseda velké Británie ve válečných letech 1940 až 1945 Sir Winston Leonard Spencer-Churchill vystřídá na bankovce v hodnotě pět britských liber společenskou reformátorku Elizabeth Fryovou. Nová bankovka by měla do oběhu vstoupit od roku 2016.

Kromě Churchilla a jednoho z jeho nejznámějších citátů „Nenabízím vám nic než krev, dřinu, slzy a pot“, terý Churchill pronesl na půdě Dolní sněmovny Parlamentu 13. května 1940, bude bankovka zobrazovat Westminsterské opatství s Elizabetinou věží a slavné Londýnské hodiny Big Ben, které budou ukazovat tři hodiny odpoledne – přibližný čas Churchillovy řeči. V pozadí bude vidět nobelova cena za literaturu, kterou Churchil získal v roce 1953. (Více zde)

„Sir Winston Churchill byl skutečně velkým britským vůdcem, řečníkem a spisovatelem. Kromě toho je hrdinou celého svobodného světa“ řekl guvernér britské centrální banky Sir Mervyn King. Churchill se na britských penězích objevil už v minulosti. V šedesátých letech byl tváří pětišilinkové mince.

Královna Alžběta je zobrazena vždy na jedné straně britských liber, zatímco slavné osobnosti z britské historie se v deseti až dvacetiletých intervalech střídají na té druhé. V současné době jsou na britských penězích zobrazeni, kromě Fryové, Charles Darwin, evoluční biolog na desetilibrové bankovce, Adam Smith, ekonom osmnáctého století na dvacetilibrové a Matthew Boulton and James Watt, kteří se zasloužili o parní motor na padesátilibře.

King, který byl guvernérem Bank of England deset let, odstoupí z pozice 1. července 2013.

Autor: fuj, reuters

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.