Získá trh s ropou dalšího významného hráče? Kanada hodlá rozšířit export i mimo USA | E15.cz

Získá trh s ropou dalšího významného hráče? Kanada hodlá rozšířit export i mimo USA

ČTK

Kanada bude navzdory schválení ropovodu Keystone XL vedoucího do Spojených států i nadále usilovat o rozšíření exportu ropy do dalších zemí, řekl kanadský ministr přírodních zdrojů Jim Carr.

Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa v pátek vydala souhlas s výstavbou sporného ropovodu Keystone XL, který propojí naleziště v Kanadě s americkými rafineriemi na břehu Mexického zálivu. Otevřela tak cestu k dokončení projektu, který zablokoval předchozí prezident Barack Obama.

Carr označil schválení ropovodu Keystone XL za dobrou zprávu. Upozornil ale, že pro Kanadu jsou důležité i další projekty, například nedávno schválený ropovod TransMountain vedoucí na západní pobřeží Kanady, odkud by tankery mohly přepravovat ropu do Asie.

Těžaři z břidlice nechávají ležet ladem rekordní počet vrtů

"Chceme si zajistit přístup na asijské trhy. Chceme mít víc než jednoho zákazníka, jakkoliv máme Američany rádi," uvedl ministr. Do Spojených států v současnosti směřuje 98 procent kanadského vývozu ropy, upozorňuje AP.

Carr poznamenal, že ropovod Keystone XL, který by přepravoval více než pětinu kanadského exportu ropy do USA, má před sebou stále určité překážky. Ministr očekává, že výstavba ropovodu se stane terčem protestů a upozorňuje, že projekt ještě musí získat souhlas amerického státu Nebraska.

Blíží se nástupce Concordu? Nadzvukové letectví se znovu vrací

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!