Zlato je po půl roce zpět nad 1300 dolary, vliv má více faktorů | e15.cz

Zlato je po půl roce zpět nad 1300 dolary, vliv má více faktorů

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY-ND 2.0: Bullion Vault via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zlato ve čtvrtek na komoditních trzích zdražuje a jeho cena se dostala nejvýše od loňského srpna. Cenu tlačí vzhůru jednak slabší dolar, jednak obavy ohledně vývoje světové ekonomiky a v neposlední řadě očekávané kroky Evropské centrální banky (ECB). Většina expertů se domnívá, že ECB ve čtvrtek zahájí takzvané kvantitativní uvolňování měnové politiky.

Zlato v úvodu obchodování zdražilo na více než 1303 dolarů (31400 korun) za troyskou unci (31,1 gramu). Nad úrovní 1300 dolarů se přitom drželo i v odpoledních hodinách.

Dolar vůči koši šesti hlavních světových měn mírně oslabil. Za jeho poklesem byl především silnější kurz japonského jenu v reakci na kroky japonské centrální banky. Ta navzdory očekávání ponechala měnovou politiku beze změn. Slabší kurz dolaru obvykle snižuje ceny zlata i dalších komodit z pohledu držitelů ostatních měn, neplatí to ale vždy.

Na finančních trzích navíc panuje nervozita před čtvrtečním zasedáním ECB. Všeobecně se očekává, že ECB se rozhodne podpořit ekonomiku eurozóny rozsáhlými nákupy vládních dluhopisů, takzvaným kvantitativním uvolňováním měnové politiky. Obchodníci očekávají, že zájem o žlutý kov, jak se zlatu často přezdívá, podpoří i vyhlídky pokračující deflace a zvýšená kolísavost na trzích.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah