Zlato netáhne. Světová poptávka byla nejnižší za pět let | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Zlato netáhne. Světová poptávka byla nejnižší za pět let

Zlato netáhne. Světová poptávka byla nejnižší za pět let
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY-ND 2.0: Bullion Vault via Flickr

ČTK

Světová poptávka po zlatě loni klesla na nejnižší úroveň za pět let. Oznámila to Světová rada pro zlato (WGC), která sdružuje přední těžaře tohoto kovu. Nákup šperků, zlatých mincí a prutů tedy nedokázal překonat hodnoty z roku 2013, kdy byla spotřeba zlata rekordní.

Celková poptávka po zlatě loni klesla na 3923,7 tuny z 4087,6 tuny v předešlém roce. Zatímco zájem o zlaté šperky byl nižší o desetinu, poptávka po investičním zlatě se o dvě procenta zvýšila. Centrální banky loni nakoupily přes 477 tun zlata, nejvíce za skoro 50 let.

Nejvíce žlutého kovu, jak se zlatu často přezdívá, loni nakoupili zákazníci z Indie, která tak prvenství sebrala Číně. Oproti enormní spotřebě v předloňském roce ale zájem o zlato v obou těchto zemích klesl. V Indii byl přitom propad poptávky skoro třikrát nižší než v Číně, kde činil 38 procent.

Na nový rekord stoupla v Indii poptávka po zlatých špercích, což souviselo s nákupem klenotnického zboží na svatby a festivaly. V Číně, kde trh se zlatem zažil v roce 2013 nákupní horečku související s prognózou nízké ceny, se naopak poptávka po špercích loni o 33 procent propadla. Zájem o tento kov ale zasáhla i kampaň čínských úřadů proti korupci a ostentativnímu utrácení a například poptávka po investičním zlatě v Číně klesla na polovinu. Čína a Indie v loňském roce tvořily více než polovinu světové poptávky po zlatě.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!