Zlato překonalo 1600 dolarů za unci, projevují se obavy z vývoje v EU a USA | E15.cz

Zlato překonalo 1600 dolarů za unci, projevují se obavy z vývoje v EU a USA

Zlato minulý týden dosáhlo rekordu, když překonalo cenu 1440 dolarů za troyskou unci.
Zlato minulý týden dosáhlo rekordu, když překonalo cenu 1440 dolarů za troyskou unci.
• 
ZDROJ: wikimedia.org

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Cena zlata dnes vzrostla na nové rekordy a poprvé překonala hranici 1600 dolarů (27 900 korun) za troyskou unci. Zájem o zlato zvyšují dluhové krize v eurozóně a USA. Rekordní byla cena zlata i v eurech a britských librách, uvedla agentura Reuters.

Cena zlata na promptním trhu stoupla dopoledne až na 1600,40 dolarů za unci. Zlato nyní posiluje již 11. seanci za sebou a je na nejlepší cestě dosáhnout nejdelšího růstu za nejméně čtyři desetiletí. V eurech se cena zvýšila až na rekordních 1138,96 za unci a v librách na 993,60. Spolu se zlatem roste stříbro, které je nejvýše od počátku května.

Mezi investory se zvyšuje zájem o zlato jako o bezpečnou investici v době nejistot. Přispívají k tomu neshody mezi republikány a demokraty v USA, kteří se nemohou dohodnout na zvýšení stropu pro zadlužení země.

„Politické nejistoty v USA a Evropě budou i nadále přetrvávat a poptávka po bezpečné investici bude pokračovat,“ komentovala situaci analytička ANZ Natalie Robertsonová. Podle ní by cena mohla v krátké době stoupnout až na 1650 dolarů.

Vývoj ceny zlata za 5 let (v dolarech za unci)

Vývoj ceny zlata za 5 let (v dolarech za unci)Autor:

Zdroj: goldprice.org

Přílišnou důvěru mezi investory nevyvolala ani zpráva o zátěžových testech evropských bank, protože podle některých byly požadavky na banky mírné. Evropský bankovní úřad (EBA) v pátek po uzavření evropských trhů oznámil, že zátěžovými testy v Evropě neprošlo celkem osm bank z 91 testovaných. Dalších 16 prošlo jen velmi těsně.

Finanční ústavy, které nemají dostatečný kapitál, budou potřebovat dodatečnou finanční injekci v celkové výši asi 2,5 miliardy eur. Malý počet neúspěšných bank ovšem okamžitě vyvolal kritiku analytiků, podle nichž testy nesplnily svojí hlavní úlohu - obnovit důvěru ve stabilitu finančního systému v Evropě.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah