Zlato se letos zhodnotilo o více než 21 procent, pomohl mu strach na trzích | E15.cz

Zlato se letos zhodnotilo o více než 21 procent, pomohl mu strach na trzích

Zlato
Zlato
• 
ZDROJ: wikimedia.org

krb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zlatu se v průběhu loňského roku dařilo, takže se i přes několik výkyvů zhodnotilo o více než dvacet procent. Této skutečnosti napomohl především strach investorů z dluhové krize v eurozóně. Píše o tom agentura Mediafax.

„Zlato během předchozího vrcholu krize v roce 2008 získalo pověst jisté investice, což ještě povzbudilo poptávku po tomto drahém kovu. Poháněl ji ale především strach, což není příliš pozitivní. Přehnané obavy či optimismus vždy stojí za značným přestřelením kurzu. To se stalo i v případě zlata,“ uvedl analytik finančních trhů společnosti Next Finance Martin Prokop.

Zlato v roce 2011 zaznamenalo výrazné skoky, kdy se z hodnoty 1413 dolarů za troyskou unci vyhouplo až na více než 1900 dolarů za troyskou unci. Vůbec nejvýš se cena zlata v roce 2011 dostala začátkem září, kdy se během asijského obchodování vyšplhala až na 1919,49 dolaru za unci. Na takto vysokých hodnotách však zlato dlouho nevydrželo.

Vývoj ceny zlata za poslední rok Autor:

„Na trhu se zlatem se vytvořila bublina, která musela dříve či později prasknout,“ podotkl Prokop.

V závěru první třetiny prosince 2011 se cena zlata pohybovala kolem 1720 dolarů za troyskou unci. To ale stále znamenalo až 21,65 procentní zhodnocení za rok 2011.

Autor: krb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah