Zlato se po pěti letech obchodovalo pod 1100 dolary za troyskou unci | E15.cz

Zlato se po pěti letech obchodovalo pod 1100 dolary za troyskou unci

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: rasch jan/euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Cena zlata zahájila týden propadem o čtyři procenta, poprvé za více než pět let se tak dostala pod hranici 1100 dolarů (zhruba 27500 korun) za troyskou unci (31,1 gramu). Dolů ji tlačí vyhlídky na růst úrokových sazeb ve Spojených státech.

Zlato zlevnilo až na 1088,05 dolaru za unci, což představuje nejnižší úroveň od března 2010. Později však část ztrát smazalo a vrátilo se nad 1100 dolarů za unci.

Dolů v důsledku zlevňování zlata zamířily i ceny dalších drahých kovů. Cena platiny se propadla až o pět procent na zhruba 942,5 dolaru za unci, tedy nejníže od února 2009. Palladium zlevnilo o více než tři procenta na 593 dolarů za unci. To představuje jeho nejslabší úroveň od října 2012.

Investoři považují zlato za bezpečné útočiště v období ekonomické či politické nejistoty. V současnosti se však jejich zájem přesunuje k dolaru kvůli očekávání, že americká centrální banka (Fed) by mohla již v září zahájit zvyšování úrokových sazeb.

Poklesu cen zlata nezabránila ani zpráva o růstu zásob v Číně. Peking v pátek oznámil, že čínské zlaté rezervy dosahovaly na konci června 1658 tun. To představuje nárůst o 57 procent ve srovnání s předchozí zprávou o úrovni zásob, kterou Čína zveřejnila již před šesti lety. Podíl zlata na celkových devizových rezervách Číny nicméně klesl na 1,65 procenta z 1,8 procenta v červnu 2009.

Tomáš Rampula: Zlato je měna

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah