Zlato zůstává jistotou - jeho cena roste už 12 let | E15.cz

Zlato zůstává jistotou - jeho cena roste už 12 let

Ilustrační foto. (Foto: Profimedia)
Ilustrační foto. (Foto: Profimedia)
• 
ZDROJ: Profimedia

ČTK, jnd

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ani v letošním roce investoři neztratili dosavadní neotřesitelnou jistotu. Také letos se jeho cena zvýšila asi o šest procent na zhruba 1655 dolarů (asi 31 564 Kč) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). Takzvaný žlutý kov, jak se zlatu říká, má za sebou už 12 let nepřetržitého růstu a za tu dobu cena vzrostla asi o 500 procent. Část analytiků tvrdí, že růst ceny je již u konce, jiní upozorňují, že důvody k cenovému růstu přetrvávají.

Já mám pocit, že trh v tuto chvíli neví, jakým směrem se má vydat,“ řekl analytik Adrian Day z investiční společnosti Adrian Day Asset Management. „Slabé obchodování mezi svátky pochopitelně pokřivuje ceny, ale když už nic jiného, tak ty výkyvy by měly být výrazné, ne tak slabé, jak je teď vidíme,“ upozornil.

Zlato bylo v nominálním vyjádření na rekordu loni v září, kdy se jeho cena přechodně vyšplhala až nad 1900 USD/oz. Do konce roku se sice výrazně snížila, v celoročním srovnání ale zlato i tak zdražilo asi o 11 procent. V posledních dvou letech je nicméně dynamika růstu citelně slabší, než byla od roku 2005.

Vývoj ceny zlata v uplynulých pěti letech:

Graf 14. 12. 2012. Autor: vrba@mf.cz

Zájem o zlato se razantně zvýšil s nástupem globální finanční krize, tedy už v roce 2007. V dalších letech se jako důvod k nákupu nejčastěji uváděla příliš uvolněná měnová politika centrálních bank a s ní spojené riziko znehodnocení měn. Ačkoliv tyto důvody přetrvávají, letošek ukázal, že to vždy nemusí automaticky znamenat i vysoké zhodnocení zlata.

V reálných cenách, tedy při zohlednění inflace, bylo zlato na rekordu v roce 1980. Tehdy se jedna troyská unce prodávala za zhruba 800 dolarů, což by po přepočtu na dnešní ceny bylo více než 3000 USD/oz. K růstu cen zlata v minulosti téměř vždy pomáhala uvolněná měnová politika a tištění peněz, což je právě teď aktuální. Finanční trhy ale nyní toto riziko příliš nevnímají.

Od konce roku 2007 si cena zlata vede výrazně lépe než přední akciový index S&P 500. Ten je nyní zhruba tam, kde byl před pěti lety. Když se ale vezmou v úvahu i reinvestované dividendy, má tento index za posledních pět let zisk kolem osmi procent. Naproti tomu cena zlata se za stejnou dobu zvýšila zhruba dvojnásobně.

Překvapivé ovšem je, že za posledních pět let se cena zlata i hodnota indexu S&P 500 měly snahu zvyšovat, když se zlepšovaly vyhlídky globální ekonomiky. Podobně pak index S&P 500 i cena zlata měly snahu klesat, když se hospodářské vyhlídky zhoršily. Například ve druhé polovině roku 2008, kdy po pádu obří americké banky Lehman Brothers ztratila na hodnotě téměř všechna aktiva, snížila se i cena zlata.

„Co to říká o dlouhodobých vyhlídkách zlata? Jednoduše to, že si kov povede mnohem lépe, až se globální ekonomika vrátí ke svižnému růstu. Po tak silném růstu v minulých letech není pravděpodobné, že se zlato výrazně pohne, než se tak stane,“ upozorňuje analytik Roger Conrad ze společnosti Investing Daily.

Poptávka po zlatě od podzimu opět roste, nejžádanější je uncová cihla

Autor: ČTK, jnd

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah