Ceny potravin klesly nejníže za posledních pět let | e15.cz

Ceny potravin klesly nejníže za posledních pět let, svět má milion nakažených koronavirem

Ranní přehled podle Bloombergu
Ranní přehled podle Bloombergu
• 
ZDROJ: E15.cz

Bloomberg, fry

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Web E15 přináší přehled důležitých témat, která by vám dnes neměla uniknout.

Ceny ropy letí vzhůru

Prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení cen ropy o 10 až 15 milionů barelů denně, prudce zvýšilo její ceny. Brent i WTI vykázaly nejprudší jednodenní nárůst v historii. Rusko však Trumpova slova zatím nepotvrdilo. Trumpem oznámené škrty v dodávkách by údajně představovaly dosud nevídané snížení těžby, které by odpovídalo deseti až 15-ti procentům celosvětové nabídky. 

Jeden milion

Počet nakažených novým typem koronaviru globálně přesáhl jeden milion. Nemoc, která se začala šířit v prosinci z Číny, si již také vyžádala přes padesát tisíc obětí. V Česku je zatím evidováno necelých čtyři tisíce nakažených, 44 obětí a 67 vyléčených pacientů. 

Americké akcie znovu posilují

Z nepohody posledních dnů se alespoň lehce vzpamatovávají americké akcie. Ty posílily především díky energetickým společnostem. Ty těžily především z prudkého růstu cen ropy. I přesto však trhy stále znervózňuje situace kolem vývoje pandemie koronaviru. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si ve čtvrtek připsal 2,24 procenta. Širší index S&P 500 vzrostl o 2,28 procenta a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 1,72 procenta.

Levné potraviny

Pokles poptávky kvůli pandemii koronaviru a levnější ropě přispěl k tomu, že světové ceny potravin se v březnu výrazně snížily. Hodnota indexu FAO, který sleduje ceny obilovin, rostlinných olejů, mléčných výrobků, masa a cukru na mezinárodních trzích, v březnu meziměsíčně klesla o 4,3 procenta. Nejvýraznější propad vykázal cenový index pro cukr, který se oproti únoru snížil o 19 procent.

Autor: Bloomberg, fry

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery