Čína rostla o stabilních sedm procent, výsledek překonal očekávání | E15.cz

Čína rostla o stabilních sedm procent, výsledek překonal očekávání

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čínská ekonomika vzrostla ve druhém čtvrtletí v meziročním srovnání o rovných sedm procent, tedy stejným tempem jako v předešlých třech měsících. Druhá největší světová ekonomika si tak zopakovala nejslabší výkon za šest let, výsledek byl ale mírně lepší, než se čekalo. Další dnešní statistické údaje naznačily, že Čína by se mohla vymaňovat z útlumu a stabilizovat, uvedla agentura AP.

Ekonomové dotázaní agenturou Reuters očekávali v průměru další zpomalení růstu hrubého domácího produktu na 6,9 procenta. Čínská ekonomika zpomaluje růst už déle a loni stoupla o 7,4 procenta, což bylo její nejpomalejší tempo za posledních 24 let. Letos vláda čeká dosažení stejného tempa jako loni.

Další údaje ukázaly, že maloobchodní tržby zrychlily v červnu růst na 10,6 procenta z květnového tempa 10,1 procenta a průmyslová výroba stoupla o 6,8 procenta, nejvyšším tempem za pět měsíců. Investice do fixního kapitálu posílily o 11,4 procenta. Všechny tyto údaje byly lepší, než se čekalo.

Graphical visualization of Cn GDP Annual Growth Rate

Raději pomalejší, ale udržitelný růst

Komunističtí vůdci se snaží nasměrovat ekonomiku k pomalejšímu, ale udržitelnějšímu růstu, který by byl místo jednostranného zaměření na vývoz a investice založen více na domácí spotřebě. To se podle statistiků daří, protože v prvním pololetí se domácí spotřeba podílela na růstu už 60 procenty, zatímco v roce 2014 měla podíl pouze 51,2 procenta.

Peking je ale zároveň nervózní z toho, že zpomalování růstu by mohlo vést k vzestupu nezaměstnanosti a sociálního napětí. Čínskou ekonomiku navíc nyní podkopává zpomalený růst zahraničního obchodu, deflační tlaky a nedávná panika na akciových trzích. Peking se proto snaží ekonomiku podporovat snižováním úrokových sazeb a dalšími kroky.

Průzkumy potvrzují jarní oživení

Analytici sice přesnost oficiálních údajů zpochybňují, nezávislé průzkumy ale potvrzují, že v jarních měsících skutečně nastalo oživení v řadě směrů, které táhl zvýšený růst ve vnitřních západních provinciích. „Skutečný růst je sice určitě o jeden nebo dva procentní body pomalejší, než ukazují oficiální čísla, máme ale dobré důvody domnívat se, že nejnovější údaje odrážejí skutečnou stabilizaci,“ uvedl Julian Evans-Pritchard ze singapurské frimy Capital Economics. „Rozrůstají se doklady o zotavování celé ekonomiky,“ dodal.

Čínský akciový trh nechaly nadějná čísla chladnými a hlavní indexy burz ztrácely zhruba dvě procenta. Minulý týden trh s pomocí vládních zásahů prudce oživil ze třítýdenního strmého propadu, který následoval poté, co od počátku roku indexy získaly zhruba 60 procent.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah