Čínský průmysl dál klesá, zemi straší inflace | E15.cz

Čínský průmysl dál klesá, zemi straší inflace

ilustrační foto
ilustrační foto
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Aktivita ve výrobním sektoru Číny v září pokračovala v poklesu, a to už třetím měsícem v řadě. Ukázal to takzvaný index nákupních manažerů, jehož hodnota se snížila na 49,4 bodu ze srpnových 49,9 bodu. Ceny se přitom zvyšují a tempo cen vstupů dokonce zrychluje, což svědčí o tom, že Pekingu se inflační tlaky prozatím nedaří utlumit.

V poklesu indexu, který sestavuje banka HSBC, se odráží především pokles zahraniční poptávky. Na rozdíl od vyspělých západních zemí je výrobní sektor v Číně naprosto dominantní. Jeho vytrvalé zpomalování je tudíž předzvěstí poklesu tempa růstu hrubého domácího produktu. Ten by se mohl v letošním roce zvýšit o méně než devět procent.

Analytici přesto nejnovější data neinterpretují nijak dramaticky. Čína má druhou největší ekonomiku na světě a díky nadprůměrnému hospodářskému růstu spolu s růstem platů čínská populace bohatne. Čína tak postupně sama víc spotřebovává, takže je čím dál méně závislá na vývozu. Její ekonomika by se tudíž měla vyhnout takzvanému tvrdému přistání.

Pokud je hodnota indexu nad 50 body, znamená to, že aktivita se zvyšuje. Když klesne pod 50 bodů, znamená to útlum aktivity a pokles výroby.

Čína v srpnu zaznamenala pokles vývozu, jehož objem klesl z rekordních hodnot. Během září pokračoval i pokles vývozních zakázek. Spotřebu ve světě snižují obavy z dalších hospodářských problémů a nové recese americké ekonomiky. Naopak dovoz v srpnu prudce vzrostl, což svědčí právě o solidní domácí poptávce.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah