Aerolinky Etihad koupily polovinu JAT Airways, Srbové obnoví linku do Prahy | E15.cz

Aerolinky Etihad koupily polovinu JAT Airways, Srbové obnoví linku do Prahy

Aerolinky Etihad koupily polovinu JAT Airways, Srbové obnoví linku do Prahy
Boeing 737 aerolinek JAT Airways
• 
ZDROJ: Konstantin Von Wedelstaedt - Wikimedia Commons

ČTK
bru

Aerolinky ze Spojených arabských emirátů Etihad Airways získají 49 procent v srbském národním dopravci JAT Airways. Ten se vzápětí přejmenuje na Air Serbia. Během pěti let chtějí Arabové z JAT vybudovat ziskovou společnost.

Etihad podle dohody poskytnou JAT půjčku 40 milionů dolarů (787,3 milionu korun). Na počátku příštího roku pak Etihad za tyto peníze obdrží akcie aerolinek. Celkem chtějí do rozvoje Air Serbia investovat sto milionů dolarů. Stejnou kapitálovou injekci poskytne firmě i srbská vláda.

Aerolinky Etihad finančně podporuje vláda emirátu Abú Dhabí. Společnost zahájila v roce 2003 vlnu akvizic. V současnosti vlastní podíly v Air Berlin, Air Seychelles, Aer Lingus a Virgin Australia a čeká na schválení převzetí podílu v indických Jet Airways. Dohodu o sdílení kódů má se zhruba 40 společnostmi. Jsou mezi nimi i České aerolinie, které spolu s Etihad nabízejí společné dálkové lety přes Abú Dhabí.

JAT Airways vznikly před 66 lety. Aerolinek se vážně dotkly sankce zavedené proti Srbsku během války v 90. letech, kdy většina flotily zůstala na zemi a společnost přežila jen díky obrovským podporám od vlády. JAT v současnosti létají boeingy 737-300, tato letadla však budou postupně vyřazena z provozu a Air Serbia by měla používat nová letadla, včetně deseti letadel Airbus A319. JAT v současnosti létají na 30 trasách v Evropě a na Blízký východ.

Air Serbia mají převzít tyto trasy a plánují přidat několik dalších včetně každodenního spoje z Bělehradu do Prahy. Celkem aerolinky zavedou 12 nových linek včetně Abú Dhabí, Bejrútu, Káhiry či Kyjeva.

Zahraničního partnera, který by jim pomohl přežít, hledají i další balkánské aerolinky. V místních médiích se objevují zprávy, že Turkish Airlines se zajímají o řecké dopravce Olympic Air a Aegean Airlines, které brzy čeká sloučení.

Pro Air Serbia znamená vstup Etihad také významnou vzpruhu v soupeření s konkurenčními Croatia Airlines. Srbský dopravce byl totiž po mnoho let převážně z politických důvodů ignorován zahraničními partnery a chorvatské aerolinky rostly na jeho úkor. To by se nyní mohlo změnit.

Autor: ČTK, bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!