Airbus pytlačí v revíru Boeingu, aerolinkám Lion Air prodá 234 letadel | E15.cz

Airbus pytlačí v revíru Boeingu, aerolinkám Lion Air prodá 234 letadel

Vizualizace Airbusu A320 v barvách Lion Air
Vizualizace Airbusu A320 v barvách Lion Air
• 
ZDROJ: Airbus

bru

Aerolinky Lion Air objednaly 234 letadel Airbus v hodnotě 18,4 miliardy eur. Evropský výrobce přitom může slavit dvojnásob, indonéský nízkonákladový dopravce dosud patřil k tradičním zákazníkům Boeingu.

Francouzský prezident Francois Hollande obchod označil za „největší v historii Airbus, a to co do počtu letadel i co do celkové sumy“. Kontrakt pro Airbus svou velikostí dokonce překonal i předloňskou zakázku na 201 strojů, kterou získal Boeing.

Letecká doprava v Indonésii, čtvrté nejlidnatější zemi světa, prožívá už několik let trvající boom. Lion Air tak potřebuje rychle zvětšit flotilu letounů na střední tratě, aby udržel krok s poptávkou. Firma objednává 109 Airbusů A320neo a 65 A321neo. Okamžité potřeby má uspokojit 60 strojů současné generace A320.

Objednávka od Lion Air následuje několik dní poté, co si u Airbusu Turkish Airlines objednaly 117 letadel s opcí na 35 dalších strojů, v celkové hodnotě 15,5 miliardy dolarů. Airbus díky tomu zůstává jedním z mála velkých francouzských zaměstnavatelů, který trvale nabírá nové pracovníky. V lednu šéf firmy Fabrice Bregier uvedl, že letos po celém světě přijme tři tisíce lidí.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.