Airbus vstoupil na území Boeingu. Dodává první letadlo vyrobené v USA | E15.cz

Airbus vstoupil na území Boeingu. Dodává první letadlo vyrobené v USA

Airbus vstoupil na území Boeingu. Dodává první letadlo vyrobené v USA
Airbus A380
• 
ZDROJ: Airbus

ČTK

Evropský výrobce letadel Airbus by měl dnes uskutečnit svou první dodávku letounu vyrobeného na americkém území. Stroj A321 dostane letecká společnost JetBlue Airways, sdělila dnes společnost. Továrnu ve městě Mobile ve státě Alabama firma začala stavět před třemi lety jako klíčový krok v expanzi na trh, na němž dominuje americký konkurent Boeing.

Airbus svým vstupem do USA končí éru, kdy byl jediným výrobcem velkých dopravních letadel na americkém území Boeing. Být vyroben v USA sice není v prodeji letadel rozhodující, „určitě to ale neuškodí“, řekl agentuře Reuters šéf prodeje Airbusu John Leahy. Podle něj jde v současnosti o nejmodernější továrnu společnosti.

Výstavba továrny v Alabamě stála Airbus 600 milionů dolarů (14,4 miliardy korun). Závod bude vyrábět moderní úzkotrupá letadla skupiny A320, včetně A321 a A319, a zaměstnávat by měl v budoucnu až tisíc lidí.

Půst končí, Airbus sbírá nové objednávky na své obří letadlo

Druhý letoun z této továrny by měla za několik týdnů dostat společnost American Airlines. Airbus plánuje zvýšit celosvětovou produkci letounů A320 do roku 2019 na 60 měsíčně. Boeing hodlá zvýšit výrobu konkurenčních strojů 737 v tomtéž roce na 57 z dnešních 42 strojů za měsíc.

Továrna v Alabamě je už čtvrtý závod, v němž Airbus montuje své úzkotrupé letouny. Boeing naopak vyrábí stroje 737 pouze v Rentonu ve státě Washington.

Airbus chce polovinu trhu

Airbus má v plánu získat 50 procent amerického trhu těchto letadel na kratší a střední vzdálenosti. Nyní má na něm takřka 40 procent proti zhruba 20 procentům před nástupem modelů A320.

Airbus loni porazil svého amerického konkurenta Boeing v nových zakázkách, zákazníkům však dodal opět méně letadel než soupeř. Oba světoví výrobci velkých dopravních letadel loni po dvou letech silného růstu zaznamenali podstatně méně nových objednávek.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!