Alitalia se potápí. Letecký dopravce žádá o další miliardu | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Alitalia se potápí. Letecký dopravce žádá o další miliardu

Alitalia se potápí. Letecký dopravce žádá o další miliardu
Boeing 767 aerolinek Alitalia
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Cliff

ČTK, nos

Další více než miliardu korun chce od bank půjčit italská společnost Alitalia. Celkový dluh Alitalie již dosahuje téměř 22 miliard a firma denně ztrácí v přepočtu na koruny téměř dvacet milionů.

Ztrátové italské aerolinky Alitalia požádaly banky o rozšíření říjnové úvěrové dohody o 50 milionů eur (asi 1,4 miliardy korun). Zpráva tudíž naznačuje, že firma by se pouhých několik týdnů po zvýšení kapitálu mohla opět potýkat s nedostatkem hotovosti.

Alitalia se v říjnu dohodla s bankami na půjčkách v objemu 200 milionů eur. Minulý měsíc pak úspěšně zvýšila kapitál prodejem akcií za 300 milionů eur. Oba kroky byly součástí záchranného plánu, který podporuje italská vláda a který má pomoci udržet aerolinky nad vodou, než se pro ně nepodaří najít strategického investora.

Šéf podniku Gabriele Del Torchio minulý měsíc potvrdil, že Alitalia jedná o možné investici ze strany letecké společnosti Etihad Airways ze Spojených arabských emirátů. Dodal však, že existují i další možnosti.

Úsporný program příliš nepomáhá

Podle dřívějších informací italského listu La Repubblica chtějí aerolinky Etihad do Alitalie investovat 350 milionů eur, a získat tak v italském podniku podíl 49 procent. Hlavním akcionářem Alitalie byla donedávna s podílem 25 procent francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM. Ta se ale odmítla zúčastnit zvýšení kapitálu, a její podíl se tak snížil na sedm procent.

V posledních letech Alitalia prudce snižovala výdaje, stále se však potýká s ostrou konkurencí ze strany nízkonákladových leteckých přepravců v Evropě, slabou poptávkou na domácích linkách a s nedostatkem kapitálu na investice.

Autor: ČTK, nos
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!