Británie chce prodat svůj podíl v železničním přepravci Eurostar | E15.cz

Británie chce prodat svůj podíl v železničním přepravci Eurostar

Vlak TGV Eurostar
Vlak TGV Eurostar
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: Clem; WikimediaCommons

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Britská vláda se hodlá zbavit svých 40 procent ve společnosti Eurostar, která provozuje vlakové spojení mezi Británií a kontinentální Evropou. Prodej podílu v přepravci je součástí vládního plánu prodat do roku 2020 státní majetek za zhruba 20 miliard liber (700 miliard Kč), uvedla agentura Reuters.

Britský ministr financí George Osborne na závěr víkendového zasedání mezinárodních finančních institucí ve Washingtonu vydal sdělení, v němž vyzval zájemce o Eurostar k předložení nabídek do 31. října. Pokud budou nabídky dostatečně vysoké, mohla by být smlouva o prodeji uzavřena během prvního čtvrtletí příštího roku, dodal ministr.

Zdroje z finančních kruhů podle agentury Reuters v březnu odhadly, že prodej britského podílu v přepravci by mohl vládě vynést 300 milionů liber. Podle Osborna přispěje výnos z prodeje ke snížení britského veřejného dluhu.

Eurostar je od roku 2010 společným podnikem státních železničních společností Británie, Francie a Belgie. Francouzská železniční společnost SNCF vlastní ve firmě podíl 55 procent, belgická SNCB pět procent a britská LCR 40 procent. Francouzi a Belgičané se podle zdrojů rozhodli, že své podíly nabízet k prodeji nebudou.

Eurostar přepravila v loňském roce poprvé přes deset milionů cestujících a od roku 1994 už obsloužila 140 milionů cestujících. Její tržby z prodeje jízdenek loni vzrostly o sedm procent na 857 milionů liber a provozní zisk se zvýšil o čtyři procenta na 54 milionů liber.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah