Čína nařídila svým aerolinkám: Neplaťte za emise v EU | e15.cz

Čína nařídila svým aerolinkám: Neplaťte za emise v EU

China Airlines
China Airlines
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čína splnila své nedávné varování a zakázala svým leteckým společnostem účast v programu obchodování s emisními povolenkami, který zavedla Evropská unie. Znamená to, že čínští dopravci v EU žádné poplatky za emise platit nebudou. Zatím není jasné, jak na to bude EU reagovat, podle agentury AP je ale postoj Pekingu v každém případě vyostřením globálního sporu o to, jak nejlépe chránit ovzduší.

Čínský úřad pro regulaci letecké dopravy uvedl, že čínští dopravci mají bez souhlasu vlády zakázáno platit v EU jakékoliv poplatky. Podle agentury Nová Čína Peking zváží prozatím blíže neurčená opatření jako odpověď na ochranu zájmů čínských společností. Čína rozhodnutí oznámila jen týden před očekávaným summitem lídrů Číny a EU.

Poplatky mají od ledna platit všechny letecké společnosti, jejichž letadla přistávají na letištích v EU. Smyslem tohoto opatření je přispět ke snížení obsahu takzvaných skleníkových plynů v ovzduší. Návrh, s kterým přišel Brusel, se ale části zemí nezamlouvá. Vedle Číny jsou proti tomuto opatření například Spojené státy a Rusko.

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings už v prosinci varovala, že pokud se konflikt vyostří, může vést až ke globálnímu obchodnímu sporu. Ve hře je totiž spousta peněz, které mají aerolinky platit za vypouštění emisí uhlíku a dalších zplodin.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery