Číňané získali většinu v největším řeckém přístavu, dali za ni osm miliard | E15.cz

Číňané získali většinu v největším řeckém přístavu, dali za ni osm miliard

Pireus
Pireus
• 
ZDROJ: Nik7 via Wikimedia Commons (CC BY SA 3.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rejdařská společnost COSCO původem z Číny získala 51procentní podíl v největším řeckém přístavu Pireus. Na koupi podílu za 280,5 milionu eur (zhruba 7,6 miliardy korun) se již v dubnu dohodla s řeckou vládou. Parlament privatizaci přístavu schválil v červnu.

Dubnová dohoda předpokládá, že COSCO po realizaci slíbených investic získá dalších 16 procent akcií přístavu za 88 milionů eur. Podle řecké privatizační agentury HRADF by se měl podíl čínské firmy zvýšit na 67 procent během příštích pěti let.

„Pokud COSCO splní určité podmínky stanovené v dohodě, včetně úspěšného dokončení povinných investic v hodnotě až 300 milionů eur, zaplatí dalších 88 milionů eur a zvýší svůj podíl na 67 procent,“ uvedla agentura. Společnost COSCO minulý týden oznámila, že do modernizace přístavu investuje až 500 milionů eur.

Pireus je významnou námořní branou do Asie, východní Evropy a severní Afriky. Proti privatizaci v dubnu protestovali přístavní dělníci kvůli obavám o svá pracovní místa. Privatizace státního majetku je jednou z klíčových podmínek záchranného programu pro silně zadlužené Řecko.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah