ČSA v hlavní sezóně přidají 11 linek, poprvé budou létat do Rijádu | E15.cz

ČSA v hlavní sezóně přidají 11 linek, poprvé budou létat do Rijádu

Airbus A319 ČSA na letišti v Praze
Airbus A319 ČSA na letišti v Praze
• 
ZDROJ: Stepan Bruner, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
České aerolinie (ČSA) zahájí na jaře a v létě provoz do 11 nových destinací. Jsou mezi nimi například hlavní města Finska, Chorvatska, Makedonie a Saudské Arábie nebo ostrov Malta a italské město Pisa známé Šikmou věží. ČSA tak budou v letošní letní sezoně provozovat pravidelné linky do 47 destinací ve 23 zemích a dohromady včetně linek provozovaných ve spolupráci s dalšími firmami do více než 130 míst ve 44 zemích.

Nové linky budou mít ČSA na Maltu, do anglického Birminghamu, hlavního města Finska Helsinek, italské Pisy, chorvatského Záhřebu, hlavního města Makedonie Skopje, významného ukrajinského přístavního města Oděsy a ruských měst Kaliningradu, Kazaně a Ufy. Navíc zavedou sezonní linku do hlavního města Saúdské Arábie Rijádu, která bude v provozu od začátku července do konce září. Podle mluvčího jde o první první přímé letecké spojení Prahy a Rijádu.

Do Birminghamu, Helsinek, Záhřebu, Skopje, Kaliningradu, Kazaně a Ufy plánují ČSA celoroční provoz. První lety vypraví ve druhé polovině dubna, kromě Helsinek, kde byl provoz zahájen již 3. března. Na léto pak otevřou sezonní linky na Maltu, do Pisy a Oděsy.

Aerolinky si na léto pronajmou letadla

„Z tohoto důvodu posílí flotilu ČSA dva stroje. Na období hlavní letní sezony, od května 2016, si společnost na takzvaný wet-lease pronajme na šest měsíců jeden Boeing 737-400 OM-GTB a od konce dubna na dva roky rozšíří flotilu o čtvrté letadlo ATR 72-500 registrační značky OK-MFT,“ sdělil mluvčí společnosti Daniel Šabík. Společnost také nedávno oznámila, že do flotily se postupně dostane sedm nových letadel Airbus A320neo.

Aerolinky také přidají další nové cíle ve spolupráci s firmou Travel Service, která má v ČSA třetinový podíl, polostátní finskou společností Finnair a národním leteckým dopravcem Dánska, Norska a Švédska SAS Scandinavian Airlines. Mezi destinacemi jsou mimo jiné francouzské Ajaccio, italské Alghero, řecký ostrov Kefalonia, finská města Rovaniemi, Oulu, Turku a Vaasa nebo norská města Bergen a Trondheim. ČSA rovněž opět otevřou sezonní linky do Bilbaa, Porta, Liverpoolu, Linköpingu a Växjö, které zavedly loni v létě.

Spoje do Kyjeva uspěly

„Ve srovnání s loňským létem chystáme posílení spojů do Itálie. Do Benátek a Boloně, což byly novinky loňské sezóny, budou ČSA létat denně, přidáváme frekvence i na linkách do Milána a Říma. Rovněž posilujeme spojení do Kyjeva. Přidáváme do letového řádu přímé spoje mezi Prahou a Kyjevem, a navíc v provozu zůstává i linka mezi Košicemi a Kyjevem, kterou jsme otevřeli loni v květnu, a která se na trhu úspěšně etablovala,“ sdělil ředitel ČSA pro obchod a marketing Ján Tóth.

V ČSA drží téměř 20 procent akcií stát, většinu mají korejská společnost Korean Air (44 procent) a Travel Service (34 procent). Zbylých 2,26 procenta drží Česká pojišťovna. Loni aerolinky hospodařily se ziskem 223 milionů korun, o rok dříve vykázaly ztrátu 631 milionů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah