Dálnice D3: Místo PPP projektu evropské peníze | E15.cz

Dálnice D3: Místo PPP projektu evropské peníze

dálnice D3
dálnice D3
• 
ZDROJ: realit.cz
Jan Šindelář

Jan Šindelář

Nebude se stavět za soukromé peníze v rámci pilotního projektu PPP, který nedávno zrušil ministr dopravy Zbyněk Stanjura. Stavba úseku dálnice D3 od Veselí nad Lužnicí k Českým Budějovicím se tudíž musí financovat jinak.

Ředitelství silnic a dálnic proto zařadilo osmnáctikilometrový úsek mezi takzvané náhradní projekty pro čerpání evropských peněz. Dlouho opomíjená dálnice D3 tak těží z faktu, že stát potřebuje co nejrychleji utratit peníze z evropských fondů a zoufale hledá jakoukoli příležitost.

Přebytek evropských peněz (šance k čerpání je do konce roku 2015) způsobily mimo jiné problémy se severočeskou dálnicí D8, která z evropských programů vypadla. Unie navíc uplatnila plošnou korekci deseti procent na všechny stavby, stát však má šanci peníze utratit jinde. D3 se tak zařadila vedle opravy D1 k největším náhradním projektům. Náklady jsou odhadovány na pět miliard korun. „D3 je nyní naše priorita, navíc je velký tlak z Rakouska dotáhnout rychlé spojení až na hranici,“ uvedl šéf ŘSD David Čermák.

Náhradní projekty ŘSD

necelé dva roky. |

výměna svodidel na komunikacích D5, D2, R6, R10 a R35
dálnice D1: modernizace
dálnice D1: výstavba Přerov–Lipník
dálnice D3: Borek–Úsilné, Veselí nad Lužnicí–Bošilec
R49: Hulín–Fryšták
R35: Hradec Králové–Opatovice
I/11: Nebory–Bystřice

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.