Doprava opět vypíše tendr na mýtného manažera, původní soutěž zrušil Ťok | E15.cz

Doprava opět vypíše tendr na mýtného manažera, původní soutěž zrušil Ťok

Mýtná brána
Mýtná brána
• 
ZDROJ: Rasch Jan/Euro

ČTK

Ministerstvo dopravy opět vypíše výběrové řízení na mýtného manažera. Původní soutěž na poradce, který má úředníkům pomoci vybrat nového provozovatele mýta, zrušil na konci minulého roku ministr Dan Ťok. Nový tendr plánuje resort vyhlásit ještě do konce měsíce, kdy vydá předběžné informace k soutěži.

Výsledky soutěže by pak mohly být podle optimistického odhadu známé na konci roku nebo v lednu 2016. Na konci roku 2016 přitom vyprší smlouva na provoz mýtného se současným provozovatelem mýtného systému, společností Kapsch.

Starou zadávací dokumentaci plánuje ministerstvo dopravy zredukovat, část úkolů pro původního manažera už totiž odpadla. „Nově by ale mýtný manažer měl plnit úlohu nezávislého rozhodce při budoucím převodu správy mýtného systému z jednoho poskytovatele služby na jiného,“ uvedl Jakub Kopřiva, náměstek ministra dopravy, který má problematiku mýta na starosti.

Mýtný systém totiž musí neustále fungovat, je proto potřeba, aby někdo kvalifikovaný dohlédl, že si oba subjekty budou data předávat korektně a včas, dodal.

Kapsch a subdodavatelé mají z mýta pětinu
Elektronické mýtné v Česku vybírá od roku 2007 na více než 1400 kilometrech dálnic, rychlostních silnic a vybraných částí silnic první třídy na základě desetiletého kontraktu se společností Kapsch. Celkem je v systému zaregistrováno přes 800 tisíc kamionových palubních jednotek. Za celý loňský rok se na mýtném vybralo 8,7 miliardy korun, což je meziroční růst o 160 milionů korun. Kapschi a jeho subdodavatelům náleží z vybraných peněz zhruba pětina.

Problematické předání know-how a dat, které způsobilo závažné potíže, je v resortu dopravy spojené zejména s registrem vozidel a jeho problémů v létě 2012. Během převodu registru z ministerstva vnitra na resort dopravy systém opakovaně zkolaboval a správcovská firma ATS Telcom řadu chyb a špatně uvedených informací odstraňovala ještě několik měsíců.

Původní tendr na mýtného manažera vyhrála poradenská společnost Arthur D Little. Během vyřizování námitek konkurenčních uchazečů nicméně celou soutěž zastavil nově nastoupivší ministr Ťok s tím, že celý tendr připravovaný jeho předchůdcem Antonínem Prachařem byl špatně vypsaný a podle neoficiálních informací od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) hrozí, že jej zruší.

S vypsáním nového výběrového řízení nicméně Ťok souhlasí. „Já obecně proti manažerovi nejsem. Když se podívám, jaké máme personální obsazení na ministerstvu, tak to pravděpodobně nutné stejně bude,“ řekl nedávno ČTK.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.