Dráhy dostaly pokutu 200 tisíc, nezákonně měnily smlouvy | E15.cz

Dráhy dostaly pokutu 200 tisíc, nezákonně měnily smlouvy

Dráhy dostaly pokutu 200 tisíc, nezákonně měnily smlouvy
Lokomotiva Českých drah
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Státní podnik České dráhy nezákonně změnil smlouvu na dodávky elektrických vlaků, uvedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Českým drahám za to dal pokutu 200 tisíc korun. Rozhodnutí není dosud pravomocné, řekl předseda ÚOHS Petr Rafaj. Zakázka byla na 15 třívozových elektrických jednotek.

Zákon podnik porušil podle ÚOHS v červnu 2012 uzavřením dodatku k původní kupní smlouvě se společností Škoda vagonka a. s. z roku 2011. Dodatek měnil ustanovení týkající se smluvní pokuty v tom smyslu, že dráhy nově nebyly oprávněny požadovat pokutu za prodlení s dodávkou jednotlivé jednotky.

„Dodatkem došlo k podstatné změně smlouvy,“ uvedl Rafaj. Podle něj zadavatel zakázky může udělat jen takové změny smlouvy, které nejsou podstatné.

„Ustanovení o smluvní pokutě jsou přitom nepochybně jedním ze základních faktorů, podle nichž se potenciální dodavatelé rozhodují o své účasti v zadávacím řízení. Vybraný uchazeč byl tedy změnou provedenou dodatkem zvýhodněn oproti jiným konkurenčním dodavatelům,“ uvedl Rafaj.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!