Dráhy se vyhnou náhradám při delším zpoždění vlaku. Dostaly výjimku | E15.cz

Dráhy se vyhnou náhradám při delším zpoždění vlaku. Dostaly výjimku

Vlak Railjet pro České dráhy
Vlak Railjet pro České dráhy
• 
ZDROJ: Jan Sindelar

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Železniční dopravci dalších pět let nebudou muset vyplácet náhrady při zpoždění vlaku delším než hodinu. Novelu zákona o drahách, která prodlužuje výjimku z evropského nařízení až do roku 2019, podepsal prezident Miloš Zeman. Výjimka z unijního nařízení měla skončit letos v prosinci.

Prodloužení výjimky je dáno tím, že dopravci nemají šanci ovlivnit vznik zpoždění zejména kvůli stavební činnosti na tuzemských tratích.

Nařízení Evropského parlamentu z roku 2007 ukládá dopravcům na železnici mimo jiné to, aby v případě zpoždění nad 60 minut vraceli cestujícím 25 až 50 procent jízdného. Při zpoždění nad 60 minut už by dopravce musel zdarma zajistit občerstvení, ubytování a náhradní dopravu. I toto opatření návrh o pět let odsunul, i když v praxi už mnohdy tato výjimka není využívána.

Změna kompetencí

Výjimka se ale týká i poskytování informací o mezinárodních cestách, které by musel dopravce poskytovat ve všech prodejních místech. To by údajně znamenalo nutnost enormního proškolení personálu.

Vládní novela drážního zákona také nově stanovuje, že rozhodnutí Drážního úřadu bude nově posuzovat soud, a nikoli jako dosud ministerstvo dopravy. Pokud nebude některý ze subjektů souhlasit s rozhodnutím úřadu, bude moci podat pouze žalobu k soudu. V praxi se to týká především prohlášení o dráze, přidělování kapacity dopravní cesty, spory při uzavírání smluv mezi provozovatelem dráhy a dopravcem nebo řízení o dočasném omezení a zastavení drážní dopravy.

Víte, že při zpoždění letadla nad 3 hodiny máte nárok na finanční náhradu?

Za zpoždění se platí. Cestující vyhrál přelomový spor s aerolinkami

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah